Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Wielkie oszczędności w wydatkach na postęp biologiczny

Obrazek

W sobotę w Poznaniu podczas Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych rolnicy będą mogli zapytać ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego dlaczego chce obniżyć wydatki na postęp biologiczny. Jak na razie posłowie usłyszeli od ministra, że fundusze te są wydawane nieefektywnie.

wk17 maja 2019, 22:11
O sprawę cięć w wydatkach na instytuty rolne oraz związki hodowców zapytał w Sejmie poseł Jan Łopata z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zwrócił uwagę, że resort rolnictwa chcę zmniejszyć wydatki na wieloletnie programy naukowe o 46 mln zł. Ta informacja wywołała w instytutach rolniczych panikę.

- Jako przykład mogę podać pewien stan rzeczy w instytucie w Skierniewicach, gdzie korespondencja wywołała właśnie ten stan paniki, ponieważ zmniejszenie środków na programy wieloletnie o połowę spowoduje nawet redukcję dotacji o 50% i potrzebę czy konieczność zwalniania pracowników naukowych - mówił w Sejmie poseł Jan Łopata.

Podobnie jest w wydatkami na postęp biologiczny, które resort rolnictwa chce obciąć o 57%.

- Zmniejszenie stawek dotacji przedmiotowych z poziomu 89 mln zł do kwoty 40 mln, spowoduje likwidację krajowej hodowli -przekonywał poseł Łopata.

W odpowiedzi minister rolnictwa zwrócił uwagę, że wydatki na naukę nie przekładają się na wzrost dochodów w rolnictwie, a w wielu krajach europejskich takie badania muszą mieć współfinansowanie z sektora prywatnego.

- Te działania, które podjąłem, mają określić, które z badań należy zracjonalizować, które ewentualnie przesunąć na następny rok, a z których może nawet zrezygnować po to, żeby przekierować potencjał badawczy na działania, które będą lepiej służyły rolnikom i rozwiązywały problemy, które rolnicy faktycznie zgłaszają, a niekoniecznie na programy wieloletnie, w których często nie ma związku między celami a efektami końcowymi - odpowiadał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Również wątpliwości co do efektywności wydawania pieniędzy na postęp biologiczny były przyczyną ich obcięcia.

-  Chodzi o to, czy te pieniądze trafiają do rolników rzeczywiście zajmujących się hodowlą w sposób efektywny. Sami rolnicy kwestionują czasami zasadność wydatkowania niektórych kwot - wyjaśniał minister Ardanowski.

Uroczyste otwarcie Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych nastąpi w sobotę w samo południe. Ministra Ardanowskiego przywitają plakaty z hasłami: „Rząd grabarzem polskiej hodowli”, „Hodowcy wam tego nie wybaczą” oraz „Aborcja polskiej hodowli”.  wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)