StoryEditor

Notowania w górę, inwestorzy przechodzą na długie pozycje po informacjach z Rosji. Czekał(a) na Urbana, czyli rynkowy last minute - podcast nr 12

Ceny zbóż idą w górę. Zarówno na krajowym rynku, jak i na giełdach. Inwestorzy przechodzą z krótkich na długie pozycje na rynku, głównie za sprawą wieści z Rosji. Polecamy Tobie kolejny odcinek naszego podcastu rynkowego!

W kolejnym odcinku podcastu "Czekał(a) na Urbana, czyli rynkowy last minute" sporo uwagi poświęcamy sytuacji na światowych giełdach, bo tu dzieje się wiele interesujących rzeczy i zarazem ważnych z uwagi zarówno na kończący się, jak i nadchodzący sezon gospodarczy.

Podłuchaj koniecznie!

W kraju brakuje ziarna?

- Wśród uczestników krajowego rynku zbóż, mamy spora konsternację, która jest związana z nieoczekiwanym poszukiwaniem zboża, którego miało być za dużo. Zresztą i obecnie znajda się i tacy, co twierdzą, że duże ilości zboża nadal w gospodarstwach są - zauważa dr Juliusz Urban, ekspert rynkowy top agrar Polska.

Jak to możliwe, że jeszcze niedawno straszono nas tym, że zostaniemy z nadwyżką zboża w kraju, a teraz okazuje się, że może nam go zabraknąć do nowych zbiorów? Szczegóły w naszym podcaście!

image
Raport rynkowy z 24 maja 2024

Jak dopłaty do zbóż wpływają na ceny w skupach? Raport rynkowy z 24 maja

Ekstremalne wzrosty cen zbóż i rzepaku

Tydzień temu mówiliśmy o "czarnym wtorku" na giełdach, potem nastąpiło odbicie cen, a w tym tygodniu mamy kontynuację wzrostów. Tak znów mamy wzrostowy tydzień. Rzepak skacząc do 595 €/t podrożał o ponad 20 € w ciągu tygodnia, a pszenica podskoczyła o 10 €/t.

- Rynki wyraźnie konstatują doniesienia pogodowe i choć dla oleistych ostatnie prognozy bilansowe są korzystne, bo IGC nawet podniosłą produkcje soi o 1 mln t, do 414 mln t, a zapasy aż o 3 mln t, to rynki śrubują ceny. Ale najważniejsze informacje o zbożach napływają z Rosji, bo wiosenne wymrożenia przynoszą ponoć efekt w konieczności przesiewów 20 tys. t przez 500 tys. t, do 800 tys. t. i od razu mamy efekt skaczących kursów - ocenia ekspert top agrar Polska.

image

Wyższe ceny rzepaku przez przymrozki. Jak pogoda wpływa na rynek?

Zmiana pozycji na rynku z krótko- na długoterminowe

Dlaczego giełdy tak mocno reagują na tym papierowo-zbożowym rynku?

Zdaniem dr. Juliusza Urbana na giełdach odbywa się wyraźna wymiana pozycji: Pozycja short (krótka) zostaje zamieniana opcją long (długa).

- Pozycja krótka to jest przyjęcie zachowania  inwestora realizującego strategię opartą na myśleniu, że towary będą tanieć, Sprzedaję więc wcześniej, na kontraktach terminowych żeby zarobić więcej niż będzie obecnie proponować giełda. Pozycja krótka=sprzedana (short). Z kolei pozycja długa, to projekt oparty na przeświadczeniu, że towary będą drożeć więc na kontrakcie terminowym już dziś zawieramy opcję zakupu i dokonujemy go później poniżej  rynkowych cen aktualnych. Pozycja długa = zakup - wyjaśnia dr Urban.

Jak dodaje, obecnie inwestorzy patrząc na dwutygodniowy trend wzrostowy zaczynają bardziej ufać we wzrosty, niż w obniżki i następuje wymiana pozycji, która ten trend dodatkowo podkręca.

Ceny nawozów na krajowym rynku

Jak już informowała nasza redakcyjna ekspertka ds. rynku nawozów Patrycja Bernat, w tym tygodniu największe obniżki w cenach nawozów widać na polifoskach, gdzie cena została obniżona nawet o prawie 300 zł na tonie. Podobna tendencja w azotowych, saletra amonowa średnio tańsza o około 100 zł. I właśnie na cenach azotu dziś zatrzymamy się na chwilę w naszym podcaście rynkowym.

- Ceny azotu są podobne jak przed żniwami w 2021 r. W najnowszym, czerwcowym wydaniu top agrar Polska szukam relacji cen nawozów azotowych do ówczesnych cen zbóż. To wszystko jest ważne przy podejmowaniu decyzji o inwestowaniu w nawożenie na kłos - uważa dr Juliusz Urban.

Dopłaty do zbóż wreszcie ruszyły!

Wiele wskazuje na to, że wreszcie trwająca 64 dni telenowela pt.: "Rząd obiecał rolnikom dopłaty do zbóż" ma swój finał. W czwartek 23 maja ARiMR ogłosiła wreszcie nabór wniosków o przyznanie rolnikom dopłat do zbóż (tj. pszenicy, pszenżyta, żyta, jęczmienia i mieszanek zbożowych) sprzedanych w okresie od 1 stycznia do 31 maja br. 

Czasu na złożenie wniosku jest mało, bo termin mija 5 czerwca. Podpowiadamy jak wypełnić dokumenty o to wsparcie.

image

Dopłaty do zbóż 2024: Jak wypełnić wniosek do ARiMR? [INSTRUKCJA]

Zachęcamy do słuchania naszego podcastu!

Poprzednie podcasty znajdziesz TUTAJ!

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 15:00