Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Pfeifer&Langen Polska ocenia sytuację na polach

Obrazek

Przedstawiciele Grupy Pfeifer & Langen Polska SA są pełni optymizmu co do przewidywanych zbiorów buraka cukrowego w Polsce. Rośliny dobrze sobie radzą, nawet mimo ostatnich przymrozków. 

Natalia Marciniak-Musiał13 maja 2022, 12:46

Pfeifer & Langen Polska skupuje buraki zakontraktowane w polskich gospodarstwach, prowadząc produkcję cukru w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce, Glinojecku.

Doradcy z koncernu Pfeifer & Langen Polska, uważają, że w 2022 r. buraki na polach z uprawą pasową (strip-till) dobrze sobie radzą. Tegoroczna obsada buraka wynosi 100 tysięcy roślin na hektar. 

Wiosenne siewy buraków przebiegały sprawnie dzięki nowoczesnym siewnikom zakupionym przez spółkę. Jak podaje firma maszyny następnie zostały odsprzedane albo wynajęte na dogodnych warunkach plantatorom buraka cukrowego.

Według Grupy wszelkie metody uprawy, które nie odwracają gleby (np. strip-till i inne metody konserwujące), chronią ją przez erozją wietrzną, a w Wielkopolsce marzec był suchy i wietrzny. Dzięki agregatom w pole wjechano tylko raz - wzruszono glebę, zasiano buraki i zadano odpowiednią ilość nawozu - wszystko w jednym przejeździe maszyny. Koncern podkreśla, że w sytuacji wysokich kosztów paliwa i nawozów, to ważny aspekt, który prowadzi do koniecznych oszczędności.
Obecnie na plantację buraka zastosowano herbicydy już po raz drugi, a niektórzy rolnicy szykują się do trzeciego opryskiwania. Przy obecnej pogodzie występują sprzyjające warunki dla rozwoju komosy białej. 
Kolejnym problemem jest przesuszona gleba, która uniemożliwia efektywne działanie substancji o działaniu przez korzenie, a tym samym stosowane programy ochrony przed chwastami mogą być nie tak skuteczne jak przewidywano. 

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie Pfeifer & Langen Polska

Fot. Czubiński

 

 

 Picture of the author
Autor Artykułu:Natalia Marciniak-Musiał
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)