StoryEditor

Siew buraków zakończony. Nordzucker czeka na zbiory

W rejonach plantacyjnych Nordzucker Polska na początku maja zakończyły się siewy buraka cukrowego. Coraz więcej plantatorów stawia na zrównoważoną uprawę.
29.05.2024., 12:00h

Sukces uprawy buraka

Jednym z czynników warunkujących sukces uprawy buraka jest wysiew nasion w odpowiednim czasie. Gleba pod buraki powinna być wygrzana podczas kiełkowania.

Zobacz także: Prawidłowy oprysk i ochrona pszczół. O czym należy pamiętać?

- Dlatego też, w zależności od konkretnego regionu i uwarunkowań lokalnych wysiew odbywa się w różnych terminach. W Opalenicy siewy rozpoczęły się w 18 marca, natomiast w Chełmży 29 marca br. – czytamy w informacji.

Temperatura gleby w momencie siewu na głębokości około 5 cm powinna wynosić przynajmniej 5 stopni. W czasie planowania terminu siewu trzeba brać pod uwagę fakt, że może nastąpić zmiana pogody w momencie kiełkowania, a wtedy są najbardziej wrażliwe na przymrozki.

- W większości kraju nie było warunków do siewu w pierwszych tygodniach kwietnia z powodu niskiej temperatury oraz lokalnych nadmiarów wody. Plantatorzy nie chcieli ryzykować strat w zbiorach, dlatego wyczekiwali na odpowiedni moment rozpoczęcia wysiewu. Częstym widokiem jeszcze pod koniec kwietnia były siewniki na polach – mówi Marcin Lechowski, prezes Nordzucker Polska.

Kiedy buraki będą gotowe do zbiorów?

Najlepszy moment na zbiór buraka jest wtedy, kiedy osiągną najwyższą wartość dla przemysłu spożywczego. Mniej więcej około 180 dni po siewie. Pamiętajmy, że jednak konkretny termin zależy od:

  • odmiany,
  • stanowiska i jego lokalizacji,
  • warunków pogodowych w danym sezonie
  • oraz daty rozpoczęcia kampanii przez cukrownie.

Zrównoważona uprawa buraków

- W uzyskaniu odpowiedniej jakości buraków cukrowych duże znaczenie mają nie tylko warunki pogodowe, odpowiednie nawożenie i dbanie o plony. Coraz większa liczba plantatorów, ale też klientów, dostrzega potrzebę wdrażania modelu rolnictwa regeneratywnego, które ma na celu racjonalne wykorzystanie zasobów przyrody – zaznaczono w informacji.

Dzięki stosowaniu praktyk rolnictwa regeneratywnego, rolnik ma wkład w ograniczanie strat wilgotności w glebie, a także zwiększa jej zasobność i jakość, co potem zapewnia sprzyjające warunki dla wzrostu m.in. buraka cukrowego.

Bernat Patrycja

na podst. Nordzucker Polska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 06:59