Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła ­– chcieli obniżyć, a rynek zweryfikował

Obrazek

Skupujący w ubiegłym tygodniu zapowiadali obniżki, tak jak podejrzewaliśmy tylko "straszyli". Niektóre zakłady próbowały obniżyć stawki, ale nie wyszło to im na dobre, tylko stracili dostawców. 

Dorota Kolasińska7 września 2021, 12:57

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ile płacą zakłady ubojowe w Polsce i za granicą
  • jakie są ceny za wagę żywą i wbc byków, jałówek i krów
  • jakie zmiany szykują się w cennikach w najbliższym czasie

Skupujący w zeszłym tygodniu twierdzili, że zamierzają powoli obniżać cenniki, szczególnie w przypadku byków, bo na jałówki i krowy jest stałe zapotrzebowanie. Kilku odbiorców pod koniec tygodnia postanowiło opuścić stawki za byki, ale po zmianie cenników jeszcze bardziej spadło zainteresowanie sprzedażą bydła, a stali dostawcy postanowili sprzedać tam, gdzie płacą lepiej. Szybko cenniki wróciły do poziomu z początku tygodnia. Nadal zakłady przebijają ceny, mimo, że skupujący twierdzą, że to już dawno ich granica opłacalności i szczyt cenowy. Ale nie dla wszystkich. Stawki za byki mimo zapowiedzi obniżek, znowu poszły w górę, średnio o kolejne 20 gr/kg wbc. 

Zakłady bardzo dobrze wiedzą co się dzieje na rynku - koszty opasu rosną. Przy spadku cen w skupie nikomu nie opłaci się wstawiać nowego rzutu. Oficjalne cenniki są nieco inne niż "nieoficjalne", zakłady stałym dostawcom płacą jeszcze więcej, żeby tylko utrzymać ich przy sobie. Średnio za byki w klasie R płacą 15,50 zł/kg, ale nierzadko pojawiają się stawki powyżej 16 zł/kg. Takich cen nie było nigdy i temu nikt nie zaprzeczy, ale trzeba pamiętać, że oprócz dobrej ceny, liczą się koszty. A te nadal są wysokie. 


Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 15,50 zł/kg, za byka w klasie O 15,10 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 14,51 zł/kg, a za klasę O 13,79 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy skupują średnio za 12,97 zł/kg, a w klasie O za około 12,68 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 8,12 zł/kg, jałówek 6,75 zł/kg, a za krowy 5,83 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol
Fot. Kolasińska

Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 15 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ

Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)