StoryEditor

Ceny bydła ­– chcieli obniżyć, a rynek zweryfikował

Skupujący w ubiegłym tygodniu zapowiadali obniżki, tak jak podejrzewaliśmy tylko "straszyli". Niektóre zakłady próbowały obniżyć stawki, ale nie wyszło to im na dobre, tylko stracili dostawców. 
07.09.2021., 10:09h

Skupujący w zeszłym tygodniu twierdzili, że zamierzają powoli obniżać cenniki, szczególnie w przypadku byków, bo na jałówki i krowy jest stałe zapotrzebowanie. Kilku odbiorców pod koniec tygodnia postanowiło opuścić stawki za byki, ale po zmianie cenników jeszcze bardziej spadło zainteresowanie sprzedażą bydła, a stali dostawcy postanowili sprzedać tam, gdzie płacą lepiej. Szybko cenniki wróciły do poziomu z początku tygodnia. Nadal zakłady przebijają ceny, mimo, że skupujący twierdzą, że to już dawno ich granica opłacalności i szczyt cenowy. Ale nie dla wszystkich. Stawki za byki mimo zapowiedzi obniżek, znowu poszły w górę, średnio o kolejne 20 gr/kg wbc. 

Zakłady bardzo dobrze wiedzą co się dzieje na rynku - koszty opasu rosną. Przy spadku cen w skupie nikomu nie opłaci się wstawiać nowego rzutu. Oficjalne cenniki są nieco inne niż "nieoficjalne", zakłady stałym dostawcom płacą jeszcze więcej, żeby tylko utrzymać ich przy sobie. Średnio za byki w klasie R płacą 15,50 zł/kg, ale nierzadko pojawiają się stawki powyżej 16 zł/kg. Takich cen nie było nigdy i temu nikt nie zaprzeczy, ale trzeba pamiętać, że oprócz dobrej ...

Pozostało 53% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. lipiec 2024 00:33