StoryEditor

Przetarg na agroport w Gdańsku odwołany! Co na to branża rolno-spożywcza?

Najpierw Gdynia, teraz Gdańsk. Zarząd Portu w Gdańsku bez podania przyczyny odwołał przetarg na dzierżawę agroportu. To kolejna decyzja dotycząca przepustowości polskich portów i eksportu.
16.05.2024., 14:08h

Pod koniec kwietnia informowaliśmy o decyzji Zarządu Portu Gdynia, który unieważnił rozstrzygnięty przetarg na wydzierżawienie Terminalu Zbożowego. Przetarg został wygrany przez konsorcjum firm: Szczecin Bulk Terminal sp. z o.o, TAPINI sp. z o.o., RIBERA sp. z o.o. Z konsorcjum zawarto przedwstępną umowę dzierżawy terminala do 2053 r. a dzierżawca zaoferował minimalny roczny przeładunek na poziomie 2 mln ton. Unieważnienie w praktyce oznacza, że cała procedura ruszy na nowo.

image

Przetarg na dzierżawę Terminalu Zbożowego w Gdyni unieważniony!

Port w Gdańsku

Na początku roku Zarząd Morskiego Portu Gdańsk ogłosił przetarg ogłosił na 30-letnią dzierżawę blisko 24 ha nieruchomości, na której może powstać terminal zbożowy.

Unikatowa na skalę europejską nieruchomość, zlokalizowana w głębokowodnej części Portu Gdańsk, bezpośrednio przy Pirsie Rudowym to dla potencjalnych inwestorów wyjątkowa okazja - zachęcano do udziału w przetargu.

Głos branży

Tymczasem 15 maja na stronach internetowych Morskiego Portu Gdańsk ukazała się informacja o odwołaniu przetargu.

Komentarze specjalistów były zgodne.

- Zły czas dla budowy terminali w Polskich Portach. Najpierw unieważniony przetarg na Terminal BTZ w Gdyni, dziś odwołany przetarg na głębokowodny Agroterminal w Gdańsku. W naszym kraju to chyba tylko pomniki umiemy budować – napisał na platformie X Przemysław Błażejewski z BST Brokers.

Mirosław Marciniak z InfoGrain dodał.

Z kolei wiceminister Michał Kołodziejczak napisał, że „konkurs na dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni unieważniony - powinien trafić w ręce Polaków.”

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. maj 2024 06:15