StoryEditor

Przetarg na ziemię po Top Farms – ile gruntów trafi do rolników? [VIDEO]

Podczas spotkania Izby Rolniczej w Opolu i opolskiego oddziału KOWR z rolnikami, poruszono temat przetargów na ziemię po Top Farms. W pierwszej turze przetargów rozdzielono 2 tys. ha, ale to jeszcze nie koniec.
15.05.2024., 08:35h

Izba Rolnicza w Opolu i opolski oddział KOWR zorganizowali spotkanie z rolnikami, na które przyjechała delegacja z centrali Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Poruszono wiele kwestii, zwłaszcza dotyczących ostatnich przetargów na ziemię po Top Farms.

Zobacz także: Dobra wiadomość dla rolników! W KOWR przybywa ziemi rolnej do zagospodarowania

Grunty po Top Fram dla rolników indywidualnych

Tomasz Ciodyk, zastępca dyrektora generalnego KOWR poinformował, że w pierwszej turze przetargów na ziemię na Opolszczyźnie rozdzielono niecałe 2 tysiące hektarów, ale to nie koniec.

- W tym i przyszłym roku spodziewamy się dużej powierzchni gruntów rolnych, które będzie można zaproponować rolnikom indywidualnym. Z większych dzierżaw zostało wyłączonych 30 procent powierzchni. Spółki, które nie respektują tego przepisu ustawy i nie godzą się na wyłączenia, tracą w ten sposób możliwość prolongaty umowy dzierżawy.

- W tym roku i w przyszłym spodziewamy się dużej powierzchni gruntów rolnych, które będzie można zaproponować rolnikom indywidualnym – powiedział Tomasz Ciodyk, zastępca Dyrektora KOWR.

Jak zaznaczył Ciodyk, w tym rejonie wygaszają umowy na duże powierzchnie dzierżawy, i ziemie te wracają do dyspozycji i systematycznie są proponowane rolnikom.

image

Obniżenie czynszów dzierżawnych KOWR za nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa

- Pierwsze transze przetargów ograniczonych dla rolników powiększających gospodarstwa rodzinne zostały przeprowadzone na jesieni 2023 roku. Niestety przez długotrwałe procedury, umowy są dopiero teraz podpisywane. Mówimy tutaj o powierzchni około 2 tys. ha. A kolejne duże kawałki ziemi będą teraz systematycznie proponowane – dodaje Ciodyk.

Ciodyk przypomniał również, że ustawa o gospodarowaniu wprowadziła instytucje OPR-y i ich intencją jest to, aby KOWR oprócz gospodarowania ziemią państwową w kierunku powiększania się gospodarstw rodzinnych, miał możliwość przeznaczania powierzchni zabudowanych obszarowo, najczęściej z produkcją zwierzęcą o powierzchni powyżej 300 ha.

- Niedługo również pojawi się rozporządzenie Ministra Rolnictwa o kryteriach i punktach takich przetargów. Po ukazaniu się tych przepisów będzie taka możliwość. Jest to duży zasób ziemi – mówił Ciodyk.

Ogromna strata dla opolskiego

- Aktualnie w województwie opolskim około 14 tysięcy hektarów nie zostało zagospodarowanych przez KOWR. Rolnicy widzą, że ta ziemia leży i patrząc z punktu widzenia ekonomicznego, jest to ogromna strata dla województwa – powiedział Michał Konat, rolnik z Paczkowa.

Jak zaznaczył Konat, ziemia ta została odebrana dzierżawcy w związku z tym, że nie wykluczyli oni 30% gruntów rolnych dzierżawionych z zasobu skarbu państwa.

- Rolnicy oczekują, że ta ziemia trafi do nich, ma być również tania. Poprzedni dzierżawcy, dzierżawili ją za kilka kwintali, co jest równowartością około 200-300 złotych. Dzisiaj ceny dzierżawy ziemi są znacznie wyższe, a rolnicy mimo tych trudnych czasów, chcą dalej produkować na rozsądnych warunkach – dodał Michał Konat.

Zobacz całość wywiadu w naszym filmie! 

 

 

Tekst: Bernat Patrycja

Film i montaż: dr Mariusz Drożdż

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 10:19