StoryEditor

Pracowita majówka w portach – krajowe ceny pszenicy zbliżają się do eksportowych

W portach czekają na załadunek następne statki, a eksporterzy w trakcie tygodnia robili rozeznanie, czy uda się im zorganizować towar na kolejnego panamaxa. Z rozpędzonym eksportem zaczynają już na serio rywalizować o towar krajowi młynarze i firmy paszowe.
29.04.2020., 12:04h

Ceny pszenicy na giełdach spadły o ponad 7 euro/t, we wtorek, a w środę (29.04.) do spadków pszenica notowana na Matifie, na kontrakcie majowym dołożyła jeszcze 1,5 euro i kosztuje obecnie 194,75 euro/t. Zainteresowanym większymi zakupami eksporterom przez chwilę udawało się nieco buforować obniżki cen, ale już obecnie ceny 940 zł/t i więcej są nie do osiągnięcia. Obecnie proponowane poziomy mieszczą się w zakresie 905–915 zł/t. Ponieważ firmy handlowe mają jeszcze nie w pełni pokryte, zawarte wcześniej kontrakty, to pod wpływem wezwań na szybkie dostawy, często są zmuszone zapłacić więcej. Tym samym rywalizują o towar z bezpośrednimi eksporterami. Obecnie stojące w portach 3 statki będą cały czas ładowane, przez majowy długi weekend.

­– Jeden z nich jest już mocno zanurzony, co wskazuje na to, że już sporo towaru załadowano – informują kierowcy stojący aktualnie w porcie.
Na początek maja zapowiadane są kolejne trzy duże statki.

 

Płacone na krajowym rynku ceny, pomimo spadków na giełdach i w portach, w dalszym ciągu wzrastają. W tym tygodniu średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej wzrosła o 10 zł/t i wynosi 830...

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 13:41