StoryEditor

Zetor w tarapatach? Co dalej z produkcją legendarnych traktorów?

Słowacka grupa inwestycyjna HTC od 2002 roku jest właścicielem marki Zetor. W ciągu 20 lat właściciele firmy, która w czasach socjalizmu produkowała 30 tys. ciągników rocznie i eksportowała je na cały świat, musieli znacznie obniżyć koszty, aby utrzymać ją w grze.
29.12.2023., 14:20h

Problematyczne normy emisji spalin

Ostatnie lata były dla firmy ciężkie, a zamiast zysków przyszły straty. Nowe normy emisji spalin UE skomplikowały rozwój własnych silników i skrzyń biegów Zetora. To skłoniło HTC do podjęcia strategicznej decyzji, która zmieni sposób działania od 2025 r.

Przywrócić Zetorowi duże ciągniki

Celem jest przywrócenie marki Zetor do dużych serii ciągników, a przede wszystkim powrót marki na tradycyjne wcześniej rynki Indii, Afryki, Ameryki Łacińskiej i Australii. Ciągniki, także na europejskie rynki, będą wciąż produkowane w Brnie i nadal będą stanowić większość zysku operacyjnego Zetora.

Zetor Crystal 220 i 250 KM

– Do oferty wprowadzimy ciągniki o mocy ponad 200 koni mechanicznych. Mamy już narysowany nowy model Crystal o mocy 220 i 250 KM. Szacuję, że deweloperzy mogliby mieć go gotowego w drugiej połowie 2025 roku. Model Maxterra o mocy 300+ KM zależy od tego, jak rolnicy zareagują na te nowe modele. Kiedy sprzedamy 150 dużych ciągników, pójdziemy w to – mówi Martin Blaškovic, właściciel grupy HTC.

Kultowy Zetor Major

Przypomnijmy, że kilka lat temu testowaliśmy w naszej Redakcji ciągnik Zetor Major 80. Ten kompaktowy ciągnik z powodzeniem sprawdza się w wielu gospodarstwach jako ciągnik pomocniczy. My testowalismy egzemplarz wyposażony w ładowacz czołowy. Zobaczcie jak spisywał się w teście!

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 14:02