StoryEditor

Ceny żywca na rozdrożu

W poprzednim tygodniu cenniki zostały skorygowane do góry nawet o 40 gr/kg, obecnie jednak część ubojni stawki obniżyła, a część podwyższyła. To sprawiło, że stawki krajowe za brojlery wahają się od 3,60 zł do nawet 4,10 zł/kg. Teraz pytanie, czy jest to zapowiedzią dalszych podwyżek, czy odwrotu kierunku? Na pewno niebawem, ceny nabiorą rozpędu tylko w jedną stronę - mówią ubojnie.
24.06.2015., 13:06h

Mięso drobiowe nadal sprzedaje się nieco gorzej niż zazwyczaj o tej porze roku. Kapryśna pogoda sprawia, że konsumenci kupują mniej mięsa. Zbyt mięsa w wielu rejonach Polski jest słaby. W niektórych rejonach Polski firmy skupujące żywiec drobiowy twierdzą, że dzisiaj żywca jest dużo mniej niż na początku tygodnia, a inne odwrotnie – że dzisiaj dostawy nieco się ożywiły. I oczywiście te firmy, które notują spadek dostaw kur, ceny podwyższyły, a te co odczuwają poprawę dostaw, obniżyły je.

Aktualne zmiany w cennikach średnio wynoszą od 5 do 20 gr/kg. Raczej niewiele ubojni pozostała przy cenach sprzed tygodnia. Większość zakładów skupujących drób ustabilizowało swoje ceny do poziomu około 3,81 zł/kg.

Najniższa cena, jaką oferują sprawdzone przez redakcję „top agrar Polska” zakłady skupujące to 3,60 zł/kg w województwie podlaskim, a najwyższa to 4,10 zł/kg oferowana w województwie dolnośląskim.  ag

Sprawdź aktualne ceny skupu żywca drobiowego - sonda top grar Polska (kliknij tutaj).

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 03:28