StoryEditor

Szwajcaria chce pokryć autostrady panelami słonecznymi

Wygląda na to, że panelami słonecznymi można pokryć nie tylko dach czy pole, ale również autostradę. W Szwajcarii ruszył projekt pilotażowy.
22.02.2022., 16:02h
Łącznie około 1300 do 1500 km autostrad w Szwajcarii nadaje się do pokrycia panelami słonecznymi - są to dokładnie wszystkie odcinki, które nie biegną w tunelach. 
Jak poinformował portal www.heise.de, dach fotowoltaiczny zostanie wkrótce przetestowany w ramach projektu pilotażowego. 

Na 1,6 km 40 000 fotopaneli


Firma Energypier chce pokryć odcinek o długości 1,6 km 40 000 paneli słonecznych w Fully w kantonie Wallis i jednocześnie połączyć je z turbinami wiatrowymi. Całkowita produkcja energii elektrycznej wyniosłaby 50 GWh rocznie. Ich zdaniem, może to zaopatrzyć w energię elektryczną około 12,5 tys. gospodarstw domowych.

W okolicach Zurychu Energypier chce również pokryć panelami słonecznymi odcinek A4 o długości 2,5 km, a także zapewnić dodatkowe turbiny wiatrowe. Razem dałoby to prawie 80 GWh energii elektrycznej rocznie.

Scenariusze firmy Energypier zakładają, że w Szwajcarii możliwe jest pokrycie fotopanelami od 100 do 700 kilometrów dróg. W optymistycznym scenariuszu w sieci autostrad można by produkować 10 TWh energii słonecznej rocznie. Odpowiada to 2/3 tego, co obecnie produkują rocznie szwajcarskie elektrownie jądrowe.

Projekt ma zostać zrealizowany w 2023 roku. Na ten moment firma nie podjęła jeszcze decyzji, czy będą instalowane dodatkowo wspomniane turbiny wiatrowe, które same mają generować 30 GWh energii elektrycznej rocznie.

Źródło: www.heise.de
Fot. Envanto Elements
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 01:38