StoryEditor

Zgrany duet: instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła

Boom na panele fotowoltaiczne trwa w najlepsze. Niemniej spektakularnie rozwija się segment pomp ciepła, które wykorzystując prąd ze światła słonecznego, stanowią bardzo ekonomiczne źródło ciepła dla domu i nie tylko.
19.12.2020., 10:12h

Tani prąd z instalacji fotowoltaicznych rzuca nowe spojrzenie na wykorzystanie elektrycznych systemów grzewczych: od kotłów elektrycznych po pompy ciepła. Właśnie w przypadku pomp ciepła, które coraz częściej ogrzewają nowe i remontowane domy, od kilku lat obserwujemy wyraźny wzrost sprzedaży.

– W przypadku marki Buderus wzrost sprzedaży pomp ciepła utrzymuje się na poziomie 100% rok do roku. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba instalacji z pompami ciepła wzrośnie ze 140 tys. do ok. 1,2 mln sztuk – mówi Kamil Sankowski, członek Zarządu ds. sprzedaży Edison Energia.

kamil_sankowski_edison_energy

Z kolei Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła informuje, że w 2019 roku sprzedano w Polsce blisko pięciokrotnie więcej pomp ciepła niż w roku 2010. PORT PC szacuje, że pod koniec 2019 roku łączna liczba pomp ciepła (c.o. lub c.o. i c.w.u.) w Polsce to ok. 128 tys. urządzeń, a trend utrzymał się w 2020 r. – więcej w dalszej części artykułu. Regulacje, które wchodzą w życie od 1 stycznia 2021 r., zwiększą ich popularność.

Nowe przepisy

Z nowym rokiem zwiększą się wymagania co do izolacji termicznej nowych budynków. Istotna będzie warto...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 22:12