Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Rodzina>Inne>

Pelet z Ukrainy – ceny i oferty

Obrazek

Coraz większą uwagę polscy sprzedawcy pelletu zwracają w stronę Ukrainy. Wydawałoby się, że w kraju nad Dnieprem jest pod dostatkiem drewna, a tańsza siła robocza powinna zapewnić niskie koszty produkcji materiału opałowego.

Tomasz Czubiński27 września 2022, 12:07

Dlatego jeszcze na wiosnę polscy hurtownicy zaczęli badać możliwości sprzedaży ukraińskiego pelletu, a korzystne warunki celne stworzyły możliwości zarobienia na tym pieniędzy. Pellet w odróżnieniu od węgla nie jest objęty embargiem i każde dowolne ilości można po odprawach celnych dostarczać do Polski.

Największym zainteresowaniem cieszą się następujące rodzaje pelletu:

  • Pellet drzewny. Lokalni producenci sprzedają go we wrześniu po 11 500-13 000 hrywien za tonę (1300-1500 złotych). Ten rodzaj pelletu cieszy się największą popularnością w kraju nad Wisłą, ale po doliczeniu opłat logistycznych staje się on mało konkurencyjny wobec rodzimej produkcji.
  • Pellet słonecznikowy. Lokalni producenci sprzedają go po 5 300-6 600 hrywien za tonę (646-800 zł). Ten rodzaj peletu dobrze się pali, ale pozostawia po sobie większą ilość sadzy w piecach. Najchętniej kupowany w rozmiarze 6 mm chociaż Ukraińcy najczęściej produkują go w granulacji 8 mm. Wynika to z tego, że używają tych samych matryc, co do produkcji paszy granulowanej.
  • Agropellet, albo pellet mieszany. Kosztuje najmniej, już od 3 tys. hrywien (375 zł). Średnia cena jest o 20-30 proc. wyższa. Nadaje się przeważnie do opału pomieszczeń gospodarczych, chlewni lub w elektrociepłowniach.

Na końcową cenę ukraińskiego pelletu w Polsce oprócz marży sprzedawcę składa się także cena dostarczenia go z Ukrainy. Ze względu na zatkane granice i duży popyt przewoźnicy biorą średnio od 1800 do 2200 Euro za dowiezienie TIRem pelletu do końcowego odbiorcy w Polsce. W przeliczeniu na tonę peletu (średnio do jednego TIRa wchodzi 22 tony zapakowane w big bagach) wychodzi około 95 Euro.

Zbliżająca się zima winduje ceny opału zarówno w Polsce i na Ukrainie. Zgromadzenie wystarczających zapasów we własnych gospodarstwach domowych, hurtowniach i państwowych magazynach pozwoli przejść przez nią bez większych problemów i obaw przed rosyjskim szantażem gazowym.

Helena Makowska, SP

 Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)