StoryEditor

Tradycja jest kobietą

Okrągły jubileusz 150-lecia KGW top okazja do porozmawiania z tymi, które tworzą te najstarsze i nadal aktywne, organizacje w kraju.
17.06.2016., 10:06h

Przewodniczącą KGW Baranowice Danutę Pyrek spotkaliśmy na Forum kobiet, które odbyło się w dniach 14-15.06 w Ustroniu (woj. śląskie).Także z tej okazji, że w tym roku najstarsze i najliczniejsze organizacje w kraju, jakim są Koła Gospodyń Wiejskich, obchodzą 150-lecie istnienia, postanowiliśmy zapytać, jaki jest przepis na aktywizację osób na obszarach wiejskich.

– Nasze KGW Baranowice działa już od 50 lat. To właśnie w tym roku hucznie obchodziliśmy nasze 50-lecie. Myślę, że przepisem na nasze działania jest chęć osób, które koło tworzą. Każda organizacja potrzebuje osób, które będą je prowadziły. Ja od wielu lat pełnię funkcje przewodniczącej i wiem, ze naprawdę wiele osób można do działania na rzecz lokalnej społeczności przekonać. Ja nikogo nie zmuszam, a jedynie proponuję, zachęcam do pomocy. Potem okazuje się, że taka osoba na dobre wsiąką w nasze szeregi.

Warto dodać, że KGW Baranowice to 93 osoby. Nie każda udziela się w takim samym stopniu, ale te, które są aktywne wystarczają, by zorganizować zabawę karnawałową, piknik dla dzieci, warsztaty rękodzięła czy wystartować w konkursie kulinarnym czy gwarty śląskiej.

– Udało nam się stworzyć zespół ludowy przy naszym kole. Nawet więcej, mamy grajka, który został zatrudniony przez dom kultury i uczestniczy w próbach oraz występach przed publicznością - dodaje Grażyna Śledź.

Nie zawsze jest tak, ze z aktywwnością człowiek się rodzi, czasem odnajduje ją w sobie po latach.

– Kiedy przeprowadziłam się na Śląsk ze Szczecina, nawet nie myślałam o aktywności wśród kobiet. Zawsze mi to imponowało, ale sądziłam, że takie działania w KGW dotyczą tych, którzy mieszkają tutaj od lat i w tradycji wzrastali. Tymczasem Danusia przekonała mnie, że Ślązaczką można się stać, a nie trzeba się nią urodzić. W ten sposób cotygodniowe spotkania koła, wyjazdy i wspólne kontynuowanie tradycji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniem stały się moją wielką pasją – mówi Wioletta Waszak.

ec

Ewelina Cisłak
Autor Artykułu:Ewelina Cisłak

redaktor „top agrar Polska”, specjalistka w zakresie tematyki domu i rodziny.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 15:35