Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Kombajny>

Rosyjski kombajn na gąsienicach

Obrazek

Często zbiór utrudniony jest przez niesprzyjające warunki pogodowe. Wówczas potrzebny jest specjalistyczny kombajn sprzęt.

Paweł Twardowski5 maja 2018, 07:32
Każdy z nas pamięta ostatnie żniwa. Zwłaszcza te kukurydziane były nie lada wyzwaniem dla ludzi i sprzętu. W skrajnych warunkach terenowych najlepiej sprawdza się sprzęt na gąsienicach. Takie kombajny oferuje rosyjski producent, firma Rostselmash.

Kombajn Vector 450 Track wyposażony jest w gąsienicowy układ jezdny, dzięki czemu maszyna sprawdzi się nawet w grząskim terenie. Oczywiście w ofercie innych producentów kombajnów również znajdziemy rozwiązania pozwalające zwiększyć powierzchnię kontaktu maszyny z podłożem. Są to jednak pojedyncze gąsienice mocowane zamiast kół jezdnych.

W maszynie z Rostowa mamy natomiast jedynie dwie gąsienice i nic więcej. Podwozie to rozwiązanie firmy Caterpillar. Gumowe gąsienice pozwalają na efektywną pracę w trudnym terenie. Zastosowanie niezależnie amortyzowanych układów rolek zapewnia komfort jazdy podczas szybkiego przemieszczania się po utwardzonych drogach.

Jeśli chodzi o jazdę gąsienicowym Vectorem, to nie różni się ona od prowadzenia maszyny kołowej. W kabinie wersji gąsienicowej również znajdziemy kierownicę. Vector 450 Track to maszyna oferowana szczególnie na rynki dalekowschodnie, gdzie sprzęt wykorzystywany jest m.in. do zbioru ryżu. Rocznie sprzedaje się ok. 60 sztuk specjalistycznych gąsienicowych kombajnów.

Sam kombajn prócz układu jezdnego nie różni się od kołowych modeli Vector. W zależności od potrzeb kombajn może współpracować z hederem o szerokości 5, 6, 7 i 9 m. Przyrząd żniwny jest wyposażony w system automatycznej zmiany prędkości nagarniacza w zależności pod prędkości jazdy kombajnu. Za omłot odpowiada pojedynczy bęben o średnicy 800 mm i szerokości 1180 mm. Powierzchnia sit to 3,59 m2, a 4 wytrząsaczy 5 m2. Ziarno trafia do zbiornika o pojemności 6 tys. litrów. Opróżnianie nie trwa długo, gdyż w ciągu sekundy przenośnik wyładowuje 50 litrów ziarna.

Do napędu wszystkich podzespołów maszyny wykorzystywany jest silnik YaMZ/236BK, który generuje moc 255 KM. Zbiornik paliwa ma pojemność 540 litrów.Picture of the author
Autor Artykułu:Paweł Twardowski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)