StoryEditor

Kanał Suliński przechodzi na całodobowy tryb pracy

Ukrainian Shipping Magazine (USM) poinformował, że strona ukraińska osiągnęła nowe porozumienie z rumuńskimi kolegami w sprawie rozwoju żeglugi handlowej w regionie Dunaju.
21.11.2022., 09:11h

W szczególności Ukraina ponad dwukrotnie zwiększyła liczbę nawigatorów — z 16 do 40. Planowana jest także szybka modernizacja infrastruktury Kanału Sulińskiego i przestawienie drogi wodnej na tryb pracy 7/24.

Blokada portów morskich na początku wojny zmusiła Ukrainę do poszukiwania alternatywnych szlaków eksportowych zboża i innych produktów. Tymczasowe zawieszenie udziału Rosji w porozumieniu stambulskim ponownie zwróciło uwagę na Dunaj. Niepewność zawartych porozumień zmusza stronę ukraińską do zabezpieczenia innych wariantów logistycznych.

Moi rumuńscy koledzy i ja rozumiemy problem z wyjściem i kolejką w Čatal opracowaliśmy wspólnie mapę drogową. Dlatego wkrótce spodziewamy się znaczącego efektu i zniknięcia kolejek przy wyjściu i wejściu – zaznaczył Ołeksij Wostrikow, szef Administracji Portów Morskich Ukrainy.

Wcześniej amerykańskie i rumuńskie media informowały, że pierwsi żołnierze ze 101 amerykańskiej Dywizji Powietrznodesantowej w październiku 2022 r. dotarli do Rumunii w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Amerykanie rozlokowują się w pobliżu miasta Konstanca, na południowym wschodzie Rumunii. Te działania strony amerykańskiej staną się dodatkowym wzmocnieniem dla wysiłków gospodarczych Ukrainy i Rumunii w zakresie transportu towarów przez Dunaj i Morze Czarne.

Marek Sztejer

Fot. Ukrainian Shipping Magazine

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 20:00