Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Rosjanie zaatakowali ukraiński zakład chemiczny „Azot” – na terenie jest schron, a w nim ludzie

Obrazek

Rosyjskie wojska ostrzeliwują zarówno obiekty infrastruktury, jak i obiekty cywilne oraz przemysłowe. Tym razem celem rosyjskich ataków padł siewierodoniecki zakład „Azot”, gdzie w wyniku ostrzału doszło do poważnego pożaru. Właśnie w tym regionie – obwód Ługański – odbywają się ostre walki z rosyjskimi okupantami.

Maryia Khamiuk14 czerwca 2022, 14:28

Rosjanie już prawie przez tydzień systemowo ostrzeliwują strefę przemysłową miasta, w tym zakład chemiczny „Azot”, który jest trzecim co do wielkości producentem amoniaku w Ukrainie, a także jedną z największych europejskich firm chemicznych, która produkuje nawozy azotowe, metanol, kwas octowy, chemię gospodarczą i inne produkty chemiczne.

W zakładzie znajduje się około 500 mieszkańców

Także na terenie zakładu znajduje się schron przeciwbombowy, gdzie wg danych obwodowej administracji woskowej Ługańsku pozostaje około 500 mieszkańców, w tym 40 – to dzieci. Jak zaznaczył Serhij Hajdaj, szef obwodowej administracji wojskowej, schrony „Azot” nie są tak wytrwałe jak np. w Mariupolu „Azowstal”.

Do pierwszego ataku na zakład doszło w nocy z 8 na 9 czerwca. Uszkodzone zostały wtedy dwie hale zakładu, jedna z nich kluczowa – hala produkcji amoniaku 1-B. Jednak, jak podkreślił Serhij Gajdaj, nie doszło do emisji chemikaliów do środowiska – właściciel zakładu wywiózł wszystkie nawozy i chemikalia z terytorium już drugiego dnia wojny.

- Na szczęście nie było ofiar. Ocalał także schron przeciwbombowy – dodał Hajdaj.

Doszło do wycieku smarów na zakładzie

Natomiast 11 czerwca w wyniku kolejnego ataku Rosjan doszło do pożaru na terenie zakładu. Jak zaznaczył Hajdaj na swoim profilu na Twitterze, „Azot” był ostrzeliwany przez okupantów przez długi czas.

- Teren zakładu „Azot” jest ostrzeliwany przez wiele godzin ciężkim kalibrem. Tam z grzejników wyciekły smary – kilkadziesiąt ton. Doszło do bardzo silnego pożaru – powiedział Serhij Hajdaj podczas wywiadu z ukraińskimi dziennikarzami.

Fot. Twitter/Serhiy HaydayPicture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)