Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Ukraina poprawia eksport, ale umowa o tranzycie zboża wkrótce wygasa

Obrazek

Ukraiński eksport się rozwija. Czasy kryzysowe wzmacniają ukraiński system logistyczny i więzi międzynarodowe. Zbliża się jednak koniec umowy o tranzycie zboża, która wygasa już w połowie listopada. Czy ta umowa będzie przedłużona po niedawnych groźbach Putina?

Maryia Khamiuk27 września 2022, 12:00

Eksport zbóż z Ukrainy

Wolumen eksportu zbóż i roślin strączkowych z Ukrainy w roku 2022/23 (na 21 września) wyniósł 6,9 mln ton, czyli o 43% mniej niż w poprzednim sezonie. Tym samym od początku sezonu przetransportowano:

  • 2,3 mln ton pszenicy (-68% w porównaniu do ubiegłego roku);
  • 598 tys. ton jęczmienia (-82%);
  •  2,4 tys. ton żyta (-90%);
  •  4 mln ton kukurydzy – 2,8 razy więcej niż w ubiegłym sezonie (1,4 mln ton);
  • 20,6 tys. ton mąki (-35%).

Nie przestaje działać „korytarz zbożowy”, przez który każdego dnia wypływają statki. Od początku inicjatywy zbożowej przez Morze Czarne z ukraińskich portów wypłynęło 192 statków, eksportując do krajów Azji, Europy i Afryki prawie 4,4 mln ton produktów rolnych. A w dniu 22 września z odeskiego portu wypłynął masowiec z 30 tys. ton pszenicy na pokładzie. Miejscem docelowym jest Afganistan, natomiast trasa morska kończy się w porcie w Pakistanie, gdzie pszenica zostanie wyładowana i dostarczona do Afgańczyków.

Ukraina wyśle 50 tys. ton darmowej pszenicy

Ukraiński rząd przeznaczył ponad 54,7 mln zł na pomoc humanitarną dla Etiopii i Somalii, które maja pokryć koszty zakupu 50 tysięcy ton pszenicy (nie niżej niż III klasy) oraz koszty dostawy tego zboża z Odessy do portów morskich tych krajów.

Udział UE w eksporcie ukraińskiej pszenicy wzrósł po odblokowaniu portów

W ciągu dwóch miesięcy nowego sezonu udział Unii Europejskiej w eksporcie ukraińskiej pszenicy wzrósł do 49%, a jęczmienia – do 73%. Zapotrzebowanie na ukraińskie zboże ze strony konsumentów europejskich pojawiło się z powodu nieudanych zbiorów krajowych – tegoroczna susza zniszczyła uprawy w głównych krajach produkujących, takich jak Francja i Rumunia.

Jak zauważa ukraińska analityczka rynku zbożowego Maryna Marynycz, nadpodaż zboża w Ukrainie spowodowała spadek cen sprzedaży. Dzięki temu cena ukraińskiego zboża jest niezwykle atrakcyjna dla ostatecznego nabywcy w UE. Oprócz tego ukraińscy rolnicy mają nadzieję, że taki efekt „porozumienia zbożowego” utrzyma się i po 19 listopada.

– W tym przypadku Ukraina będzie mogła zrealizować swój potencjał eksportowy, co złagodzi presję na pojemność magazynową i pozyska finansowanie na zasiew w przyszłym sezonie – powiedziała analityczka.

USA będą nalegać na przedłużenie „umowy zbożowej”

Cały świat oczekuje w napięciu do końca umowy ze względu na niejasną przeszłość tego porozumienia. Niedawno prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Rosja może wycofać się z umowy zbożowej albo ograniczyć kierunek wywozu ukraińskiego zboża, powołując się na dane odbiegające od oficjalnych raportów państwowych Ukrainy oraz Wspólnego Centrum Koordynacyjnego tzw. Inicjatywy Morza Czarnego. Według Putina, ukraińskie zboże nie trafia do krajów trzecich, które cierpią na niedobór żywności.

Według stanu na 14 września, z pomocą Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) ponad 200 tysięcy ton ukraińskiego zboża zostało wyeksportowanych przez Morze Czarne do najbiedniejszych krajów świata – Etiopii, Kenii, Somalii, Sudanu i Jemenu.

Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych, Anthony Blinken, wezwał do przedłużenia umowy o tranzycie ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, która wygasa w połowie listopada.

– Stany Zjednoczone będą nalegać na przedłużeniu umowy między Rosją a Ukrainą za pośrednictwem ONZ i Turcji, która pozwala na eksport zboża i innych produktów rolnych z portów Morza Czarnego. Pomimo niektórych dezinformacji, które wciąż napływają z Moskwy, zboże i inne produkty spożywcze docierają tam, gdzie powinny… Więc umowa musi być kontynuowana. Aktualizacja jej jest pilnym zadaniem – powiedział Blinken na Global Food Security Summit.

Przez wojnę kolejne 70 mln osób znalazło się na skraju głodu

Według danych Światowego Programu Żywnościowego, na początku roku z powodu pandemii, konfliktów i zmian klimatycznych ponad 190 milionów ludzi znajdowało się w stanie dotkliwego braku bezpieczeństwa żywnościowego. A rosyjska agresja wobec Ukrainy zwiększyła tę liczbę o kolejne 70 milionów ludzi.

Mkh na podst. ONZ, Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy, Państwowa Służba Celna Ukrainy, Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej, UkrAgroConsult, Departament Stanu Stanów Zjednoczonych

fot. envatoelementsPicture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)