StoryEditor

Kto chce zająć miejsce Ukrainy na rynku zbóż?

Od otwarcia „korytarza zbożowego”, które nastąpiło 1 sierpnia, z ukraińskich portów wypłynęło już ponad 20 statków eksportując kilkaset tysięcy ton produktów rolnych. Chociaż Ukraina powraca na światowy rynek zbóż, może stracić pozycję lidera w eksporcie. Pojawił się konkurent, który może zawalczyć o rynki międzynarodowe.   
23.08.2022., 11:08h

Australia w tym roku uzyskała wysokie plony zbóż, więc tamtejsi rolnicy oraz firmy zajmujące się eksportem mają nadzieję na zwiększenie wolumenu wysyłki. Mogłoby to nieco złagodzić sytuację dotyczącą kryzysu żywnościowego, jednak są przeciwności, które niełatwo będzie pokonać.

Jak powiedział prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Zbożowego Mykoła Horbaczow, transport zboża z Australii jest bardzo drogi. Według niego australijscy rolnicy zebrali około 30-32 mln ton zboża. Także USDA w swoim nowym raporcie zwiększyło prognozę produkcji pszenicy w Australii do 33 mln ton.

Należy zaznaczyć, że liczba ludności w Australii jest o połowę mniejsza niż w Ukrainie – 25,69 mln wobec 44,13 mln ludzi. Dlatego potencjał eksportowy Australii jest bardzo wysoki. Porównując koszty transportu na przykład, eksport zboża z Ukrainy do Afryki będzie kosztować około 35-40 USD/t, a z Australii – dwa, a nawet trzy razy droższy.

Rozwinięte kraje sobie poradzą, gorzej z Afryką

Jak uważa ekspert, rozwinięte kraje europejskie jeszcze będą w stanie poradzić z płatnością przy 8-10-procentowej inflacji. Natomiast Afryka przy obecny poziomie inflacji nie...

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 05:00