Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Kronika policyjna>

Holenderscy rolnicy protestują. Policja otworzyła do nich ogień! (VIDEO)

Obrazek

Holenderscy rolnicy po raz kolejny wyjechali na drogi i protestują przeciwko polityce klimatycznej rządu i Unii Europejskiej. Od kilku dni działania rolników są coraz bardziej radykalne i także policja sięga po radykalne metody na rolniczych blokadach. We wtorek wieczorem na jednej z blokad w okolicach Heerenven funkcjonariusze otworzyli ogień do rolników.

Aneta LewandowskaMichał CzubakBartłomiej Czekała6 lipca 2022, 12:12

Rolnicy domagają się od holenderskiego rządu zaniechania planów ograniczenia szkodliwych zanieczyszczeń wytwarzanych przez sektor rolniczy. Jakie to plany?

Redukcja zanieczyszczenia środowiska azotem

Rząd holenderski przedstawił wiosną cele i strategie dotyczące zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska azotem; na niektórych obszarach ma to być nawet 70% do 2030 r. To najnowsza inicjatywa mająca na celu rozwiązanie problemu, z którym Holendrzy walczą od dekad.

Cele zaprezentowane przez resort środowiska mają odpowiadać na orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 2018 r. i Rady Stanu Holandii z 2019 r., które uznały, że holenderska polityka środowiskowa nie radzi sobie z problemem nadmiaru azotu.

Ale strategia walki z zanieczyszczeniem nie przypadła do gustu holenderskim rolnikom. Organizacje rolnicze oceniły, że rządowe cele nie są realistyczne i rolnicy zapowiedzieli protest. – To się nie uda – skomentował inicjatywę Sjaak van der Tak z organizacji rolniczej LTO.

O tym, że te zmiany będą trudne do zaakceptowania przez rolników wie też doskonale rząd holenderski.

– Niektórzy z naszych rolników nie będą w stanie kontynuować swojej działalności w obecnym kształcie – stwierdziła szefowa resortu.

Holandia jest drugim co do wielkości eksporterem produktów rolnych na świecie (po Stanach Zjednoczonych). Stosunkowo duża liczba zwierząt hodowlanych i intensywne stosowanie nawozów, połączone z transportem i budownictwem w tym gęsto zaludnionym kraju doprowadziły do zbyt wysokiego poziomu tlenków azotu w powietrzu i wodzie.

Dlatego rząd szacuje, że aby zmniejszyć zanieczyszczenie azotem, należałoby ograniczyć hodowlę zwierząt w całym kraju o 30%. To wywołało u rolników ostrą reakcję. Protesty przyjęły bardzo ostrą formę - rolnicy są zdeterminowani by nie dopuścić do zmian.


Tysiące rolników na ulicach całego kraju

Protest holenderskich rolników ma charakter ogólnokrajowy. Szacuje się, że w ubiegłym tygodniu około 40 tysięcy rolników swoimi ciągnikami wyjechało na ulice miast, miasteczek i stolic regionów, by zaprotestować w ten sposób przeciwko rządowej polityce ograniczenia emisyjności szkodliwych zanieczyszczeń wytwarzanych przez zwierzęta gospodarskie. Ale protesty nadal trwają.

Rolnicy chcą być traktowani tak samo jak inne branże

Protestujący rolnicy uważają, że są nierówno traktowani i postrzegani jako truciciele. Wskazują że inna branże, jak lotnictwo, budownictwo czy transport, również przyczyniają się do emisji zanieczyszczeń szkodliwych dla środowiska, ale to właśnie na rolnikach wiesza się psy i na nich nakłada się największe ograniczenia.

Rząd holenderski potępia działania rolników

Premier Mark Rutte, który przebywał w tym czasie na szczycie NATO, w mocnych słowach skrytykował działania protestujących w jego kraju rolników. - Wolność słowa i prawo do demonstracji są istotną częścią naszego demokratycznego społeczeństwa i zawsze będę ich bronić, zastraszanie urzędników. Nigdy tego nie zaakceptujemy – oświadczył szef holenderskiego rządu.

Policja otwiera ogień do rolników

We wtorkowy wieczór 5 lipca w okolicach Heerenven na jednej z blokad policjanci otworzyli ogień do rolnika, który usiłował ominąć ich blokadę. Na filmie udostępnionym na Twitterze widać jak dwóch funkcjonariuszy celuje w traktor, którym porusza się rolnik i oddaje w jego kierunku strzały.


Jest też inne nagranie, na którym policjanci mierzą z broni do rolnika zmuszając go do opuszczenia traktora.
mcz, al, bcz
fot. Anonyme Citoyen /Tim Douwsma/ AckerSchwestern/ Twitter.comPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Michał Czubak
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)