StoryEditor

Holenderscy rolnicy protestują. Policja otworzyła do nich ogień! (VIDEO)

Holenderscy rolnicy po raz kolejny wyjechali na drogi i protestują przeciwko polityce klimatycznej rządu i Unii Europejskiej. Od kilku dni działania rolników są coraz bardziej radykalne i także policja sięga po radykalne metody na rolniczych blokadach. We wtorek wieczorem na jednej z blokad w okolicach Heerenven funkcjonariusze otworzyli ogień do rolników.

Rolnicy domagają się od holenderskiego rządu zaniechania planów ograniczenia szkodliwych zanieczyszczeń wytwarzanych przez sektor rolniczy. Jakie to plany?

Redukcja zanieczyszczenia środowiska azotem

Rząd holenderski przedstawił wiosną cele i strategie dotyczące zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska azotem; na niektórych obszarach ma to być nawet 70% do 2030 r. To najnowsza inicjatywa mająca na celu rozwiązanie problemu, z którym Holendrzy walczą od dekad.

Cele zaprezentowane przez resort środowiska mają odpowiadać na orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 2018 r. i Rady Stanu Holandii z 2019 r., które uznały, że holenderska polityka środowiskowa nie radzi sobie z problemem nadmiaru azotu.

Ale strategia walki z zanieczyszczeniem nie przypadła do gustu holenderskim rolnikom. Organizacje rolnicze oceniły, że rządowe cele nie są realistyczne i rolnicy zapowiedzieli protest. – To się nie uda – skomentował inicjatywę Sjaak van der Tak z organizacji rolniczej LTO.

O tym, że te zmiany będą trudne do zaakceptowania przez rolników wie też doskonale rząd holenderski.

– Niektórzy z naszych rolników nie będą w stanie kontynuować swojej działalności w obecnym kształcie – stwierdziła szefowa resortu.

Holandia jest drugim co do wielkości eksporterem produktów rolnych na świecie (po Stanach Zjednoczonych). Stosunkowo duża liczba zwierząt hodowlanych i intensywne stosowanie nawozów, połączone z transportem i budownictwem w tym gęsto zaludnionym kraju doprowadziły do zbyt wysokiego poziomu tlenków azotu w powietrzu i wodzie.

Dlatego rząd szacuje, że aby zmniejszyć zanieczyszczenie azotem, należałoby ograniczyć hodowlę zwierząt w całym kraju o 30%. To wywołało u rolników ostrą reakcję. Protesty przyjęły bardzo ostrą formę - rolnicy są zdeterminowani by nie dopuścić do zmian.


Tysiące rolników na ulicach całego kraju

Protest holenderskich rolników ma charakter ogólnokrajowy. Szacuje się, że w ubiegłym tygodniu około 40 tysięcy rolników swoimi ciągnikami wyjechało na ulice miast, miasteczek i stolic regionów, by zaprotestować w ten sposób przeciwko rządowej polityce ograniczenia emisyjności szkodliwych zanieczyszczeń wytwarzanych przez zwierzęta gospodarskie. Ale protesty nadal trwają.

Rolnicy chcą być traktowani tak samo jak inne branże

Protestujący rolnicy uważają, że są nierówno traktowani i postrzegani jako truciciele. Wskazują że inna branże, jak lotnictwo, budownictwo czy transport, również przyczyniają się do emisji zanieczyszczeń szkodliwych dla środowiska, ale to właśnie na rolnikach wiesza się psy i na nich nakłada się największe ograniczenia.

Rząd holenderski potępia działania rolników

Premier Mark Rutte, który przebywał w tym czasie na szczycie NATO, w mocnych słowach skrytykował działania protestujących w jego kraju rolników. - Wolność słowa i prawo do demonstracji są istotną częścią naszego demokratycznego społeczeństwa i zawsze będę ich bronić, zastraszanie urzędników. Nigdy tego nie zaakceptujemy – oświadczył szef holenderskiego rządu.

Policja otwiera ogień do rolników

We wtorkowy wieczór 5 lipca w okolicach Heerenven na jednej z blokad policjanci otworzyli ogień do rolnika, który usiłował ominąć ich blokadę. Na filmie udostępnionym na Twitterze widać jak dwóch funkcjonariuszy celuje w traktor, którym porusza się rolnik i oddaje w jego kierunku strzały.


Jest też inne nagranie, na którym policjanci mierzą z broni do rolnika zmuszając go do opuszczenia traktora.
mcz, al, bcz
fot. Anonyme Citoyen /Tim Douwsma/ AckerSchwestern/ Twitter.com

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Michał Czubak
Autor Artykułu:Michał Czubak
Dziennikarz portalu tygodnik-rolniczy.pl oraz portalu Halo Wieś. Michał Czubak to wieloletni dziennikarz prasowy i telewizyjny. Był dziennikarzem w takich mediach jak Głos Wielkopolski, Tydzień Ziem Śremskiej, NaEkranie.pl czy TV Wielkopolska. Specjalizujący się w tematyce aktualnych wydarzeń w rolnictwie oraz o tematyce bezpieczeństwa na wsi.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 12:10