StoryEditor

Wyłudzenie dopłat bezpośrednich kusi oszustów. Rolnicy nie wiedzieli, kto deklaruje ich grunty!

Troje oszustów próbowało wyłudzić wsparcie finansowe z ARiMR po blisko 60 tys. zł. Zadeklarowali we wnioskach o dopłaty bezpośrednie działki, których nie użytkowali, bez wiedzy właścicieli gruntów rolnych. Grozi im za to kara pozbawienia wolności.
06.07.2023., 17:07h

Pracownicy ARiMR zawiadomili policję

Trojgu mieszkańców powiatu brzeskiego (woj. małopolskie) przedstawiono zarzut usiłowania oszustwa w wyniku postępowania trwającego od września 2022 r. 

Jesienią ubiegłego roku do Komendy Powiatowej Policji w Brzesku wpłynęło zawiadomienie o podejrzanej działalności. Pracownicy ARiMR podczas kontroli wykryli nieprawidłowości we wnioskach o dopłaty bezpośrednie. 

Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą ustalili, że dwóch mieszkańców powiatu brzeskiego działając wspólnie i w porozumieniu składało wnioski o przyznanie pomocy finansowej, deklarując, że użytkują wskazane działki rolne. Kwota, jaką próbowali wyłudzić sięgała 60 tys. złotych. 

Nieprawdziwe informacje o użytkowaniu działek

Podejrzani mężczyźni podawali we wnioskach fałszywe informacje o użytkowaniu zadeklarowanych gruntów rolnych. Ten sam sposób działania przyjęła inna mieszkanka powiatu brzeskiego, która próbowała wyłudzić podobną kwotę ok. 60 tys. zł. 

Zarówno w przypadku 49-latki jak i 50- i 52-letnich mężczyzn podejrzana działalność odbywała się bezprawnie i bez wiedzy właścicieli i użytkowników gruntów rolnych.

Zebranie materiału dowodowego w obu sprawach wymagało wiele czasu i przesłuchania około 300 świadków, a dzięki temu podejrzanym przedstawiono zarzut usiłowania oszustwa i skierowano akty oskarżenia do sądu. Oszustom grozi kara 8 lat pozbawienia wolności. 

al na podst. KPP w Brzesku
fot. EnvatoElements, Canva

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 15:40