StoryEditor

Ostatnia fabryka Ursusa w Polsce. Produkuje m.in. te przyczepy!

Z licznych fabryk Ursusa do dziś działa tylko jedna w Dobrym Mieście w woj. warmińsko-mazurskim. Produkuje się tam m.in. jednoosiową przyczepę Ursus T-083/A.
12.03.2024., 09:25h

Jednoosiowa przyczepa Ursus T-083/A

W Dobrym Mieście produkuje się m.in. przyczepę T-083/A o ładowności 10 ton z wyładunkiem do tyłu. W 2023 roku do tego modelu wprowadzono dodatkowe nadstawki do przewozu materiałów takich jak trociny i zielonka.

Przyczepa przystosowana jest do współpracy z ciągnikami wyposażonymi w dolny zaczep transportowy. Tylna burta otwierana jest hydraulicznie i zabezpieczona zamkami hydraulicznymi. Ma regulowaną zastawę (szyber), umożliwiającą dozowanie materiałów sypkich oraz rynnę zsypową. Zastosowany w przyczepie układ jezdny typu tandem na resorach zapewnia dobre warunki trakcyjne ciągnika i znacznie ułatwia manewrowanie. Masa przyczepy bez ładunku to 2720 kg.

Konstrukcja przyczepy

Skorupowa konstrukcja skrzyni oraz uszczelka burty tylnej zapewnia jej wysoką szczelność. Przyczepa ma homologację do 40 km/h, instalację hamulców pneumatycznych oraz elektryczną. Rama i elementy nośne przyczepy są wykonane ze stali o podwyższonej wytrzymałości. Osie oraz resory firmy ADR.

W klapie tylnej T-083/A zastosowano system zamków zabezpieczających na siłownikach hydraulicznych, który uniemożliwia nieoczekiwane otwarcie klapy oraz zapewnia jej prawidłowy docisk. Wyładunkiem steruje się z kabiny ciągnika.

Przyczepa ma wachlarz opcji dodatkowych – od zaczepu tylnego i wyjścia hydrauliki, pneumatyki i instalacji elektrycznej (celem podłączenia drugiej przyczepy), przez koło zapasowe, błotniki i kliny pod koła, do podpory hydraulicznej, plandeki ze stelażem.

Ostatni zakład Ursusa

Zakład w Dobrym Mieście wytwarza też gamę przyczep burtowych o ładowności 3,5 do 14 t, rozrzutniki obornika od 6 do 10 t oraz prasy zwijające i ładowacze czołowe. Mimo ograniczeń finansowych zakład w Dobrym Mieście w 2023 roku odnotował zwiększenie rejestracji nowych przyczep w stosunku do 2022 o 145%.

Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. maj 2024 17:51