StoryEditor

Zawieszany agregat do uprawy pasowej za 40 tys. zł [WYNALAZEK ROLNIKA]

Korzystne opinie rolników dotyczące wschodów, wzrostu i prowadzenia łanu rzepaku, zwłaszcza przy okresowych niedoborach wody to główny powód, dla którego jeden z naszych Czytelników postanowił zbudować agregat do uprawy pasowej we własnym gospodarstwie. Jak to zrobił?
08.08.2023., 14:08h

Opłaca się zbudować maszynę samodzielnie?

Jak informuje nasz Prenumerator, co roku uprawia maks. 10 ha rzepaku. W tym przypadku zakup nowej maszyny jest zupełnie nieopłacalny, a usługodawcy nie są zainteresowani pracą na niewielkim areale.

Bazą do zbudowania maszyny był używany kultywator ścierniskowy Expom Ajax o szerokości 2,6 m, wyposażony w zabezpieczenie sprężynowe. Sprzęt ma 6 słupic, rozstawionych co 42 cm, w takich odległościach wysiewane są rzędy rzepaku.

Pierwszym elementem zestawu jest zamontowana dodatkowo poprzeczna belka z profilu 60 × 60 mm, na której znajdują się kroje tarczowe nacinające glebę. Uchwyty mocowania talerzy, które zabezpieczone są na elastomerach to przecięty na pół profil 120×120 mm. Do jednej części każdego z sześciu uchwytów przyspawana została kieszeń, w której reguluje się wysokość położenia kroju tarczowego. Dodatkowo belka połączona jest z przodu z ramą agregatu przez dwie śruby rzymskie, pozwala to regulować kąt nachylenia sekcji talerzy. Kroje tarczowe to używane elementy pielnika do warzyw, kupione na aukcji internetowej.

Sekcja spulchniająca i wyrównująca

W sekcji spulchniającej r...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 05:40