StoryEditor

Brakuje ludzi do pracy przy krowach!

Pandemia daje się we znaki hodowcom w NZ, gdzie ograniczenia w migracji ludzi spowodowały nasilenie problemu z pracownikami.
21.05.2021., 14:05h
Producenci mleka w Nowej Zelandii mają twardy orzech do zgryzienia. Restrykcyjne przepisy w zakresie ochrony mieszkańców kraju przed COVID-19 i związane z tym niemalże całkowite zamknięcie granic dla przyjezdnych, spowodowało braki kadrowe w sektorze produkcji mleka. Jak alarmują miejscowe organizacje zrzeszające hodowców, rolnicy są na granicy wytrzymałości... a szczytowy okres wycieleń bydła dopiero przed nimi. 

Z apelem o pochylenie się nad tym problemem i zezwolenie na napływ pracowników imigracyjnych do Damiena O‘Connora, ministra rolnictwa NZ zwrócił się Jason Herrick ze Zrzeszenia Rolników w Southland (południowy region Nowej Zelandii). Jak alarmuje w cały kraju na fermach brakuje ok. 4 tys. pracowników, co może doprowadzić do zmniejszenia efektywności pracy i warunków bytowania zwierząt. Ludzi są bowiem przytłoczonych nadmiarem obowiązków.

– Nowozelandczycy nie chcą pracować na farmach. Wszystko co słyszą od rządu to to, że rolnicy rujnują ten piękny kraj, co nie jest prawdą, ale oni nie chcą być tego częścią – podkreślał Herrick domagając się, by rząd zarezerwował ok. 500 miejsc co około dwa tygodnie, w funkcjonującym w Nowej Zelandii ścisłym systemie Zarządzania Izolacją i Kwarantanną osób przybywających do kraju, na potrzeby gospodarstw rolnych
(wyjaśniamy: system Zarządzania Izolacją i Kwarantanną  w NZ ma docelowo chronić miejsca pracy i organizować przyjazd pracownikom o „kluczowym znaczeniu”).

Wniosek poparł Tim Mackle z organizacji zrzeszającej producentów mleka DairyNZ, który zwrócił uwagę, że COVID–19 spowodował ogromny kryzys siły roboczej. Według niego istnieje też realne niebezpieczeństwo, że wielu z dotychczasowych – migrujących do NZ – pracowników już nie wróci na tamtejsze fermy.

– Nasi pracownicy są niezwykle cenieni, także przez inne sektory. Obawiamy się, że opóźnienia zmuszą wielu z nich do szukania pracy w innych krajach, które zaoferować większą stabilizację i jasną przyszłość – zaznaczył Mackle.

Cytowany przez portal Stuff minister rolnictwa NZ zapowiedział, że odpowie na apel rolników. Zaznaczył jednak, że w polityce dotyczącej ochrony kraju przed COVID-19 i potencjalnym zagrożeniem ze strony osób spoza jej granic w tym kontekście, rząd musi brać pod uwagę potrzeby wielu gałęzi gospodarki.

mj/Stuff
Fot. Pixabay/poglądowe
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 05:26