Rolnictwo na sesjach rad
Pomysł jest tyleż prosty, co znakomity: rolnictwo ma stać się tematem oficjalnej debaty w samorządach. Inicjatorzy przekonują, że sytuacja gospodarstw jest coraz trudniejsza, a głos lokalnych władz może pomóc uporządkować dyskusję i pokazać realne znaczenie rolnictwa dla mieszkańców, rynku pracy i bezpieczeństwa żywnościowego.
Mapa poparcia w całej Polsce
„ABSdlarolnictwa” stworzyła publiczną, interaktywną mapę, pokazującą które samorządy oficjalnie poparły rolnictwo. Dane mają być aktualizowane na bieżąco i udostępniane publicznie.
– W stosunkowo krótkim czasie dotarliśmy do ponad 2500 jednostek samorządu terytorialnego w całej Polsce – gmin i rad miejskich – poinformowali twórcy Inicjatywy 19 lutego br.
Oficjalne pisma do samorządów
Samorządy otrzymują pismo, w którym „ABSdlarolnictwa” mówi o narastających napięciach między rolnikami a konsumentami oraz o potrzebie odbudowy zaufania wokół produkcji żywności. Samorząd – jako reprezentant wspólnoty – ma w tej debacie odegrać rolę stabilizującą.
– Musimy to podkreślić – spotykamy się z dużą życzliwością, otwartością i – co niezwykle ważne - realnym, mentalnym wsparciem. To pokazuje, że nasze działania są potrzebne i trafiają w sedno spraw lokalnych społeczności – czytamy w poście opublikowanym na założonym przez Inicjatywę profilu FB.
Nie promocja, lecz informacja
Twórcy Inicjatywy podkreślają, że nie są przez nikogo zatrudnieni i nie są związani z żadną opcją.
–Inicjatorem projektu są osoby zaliczane do podstawowej komórki społecznej, a pod jego działaniem nie kryją się osoby trzecie – informują.
Celem „ABS-u” nie jest promocja, ale – jak deklarują twórcy – rzetelne informowanie społeczeństwa o roli rolnictwa i przeciwdziałanie dezinformacji. Ruch ma być otwarty zarówno dla samorządów, jak i osób prywatnych zainteresowanych tematem.
Pierwsza gmina zareagowała
Choć pierwszy komunikat o publicznej działalności inicjatywy „ABSdlarolnictwa” pojawił się w mediach społecznościowych 5 lutego 2026 r., już 19 lutego zespół redakcyjny ABS-u poinformował o pierwszym sukcesie:
– Z radością informujemy, że Pakosław jako pierwsza gmina przyjęła stanowisko wspierające lokalne rolnictwo. Serdecznie gratulujemy Radzie Gminy oraz Panu Wójtowi wyraźnego i zdecydowanego poparcia dla rolnictwa. Dziękujemy za odpowiedzialną postawę i wsparcie dla polskiej wsi i konsumentów – napisali twórcy Inicjatywy.
Czy rolnictwo jest ważne dla Polaków?
Trzeba pogratulować pomysłu, na który nikt w Polsce jeszcze nie wpadł. Dzięki działalności „ABSdlarolnictwa” każdy będzie mógł dowiedzieć się, czy działacze i politycy samorządowi popierają rolnictwo tylko przed wyborami, czy stale. Uchwała Rady Gminy, Powiatu, Miasta to dokument, którego nie można się wyprzeć. A interaktywna mapa pozwoli na bieżąco śledzić działania samorządów w tej sprawie.
Albert Katana
