StoryEditor

Jak obliczyć dodatek do emerytury?

Okres opłacania przez rolnika podwójnej składki pokrywał się z okresem opłacania składki dodatkowej. Czy KRUS przyznając dodatek do emerytury rolniczej, zsumuje te lata i jak wyliczy ten dodatek?
11.04.2023., 11:04h

Czytelnik pyta: Okres opłacania przez rolnika podwójnej składki pokrywał się z okresem opłacania składki dodatkowej. Czy KRUS przyznając dodatek do emerytury rolniczej, zsumuje te lata i jak wyliczy ten dodatek?

Pobieram emeryturę rolniczą z KRUS. Opłacałem składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w podwójnej wysokości z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej przez około 1 rok i 5 miesięcy oraz dodatkową składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym powyżej 50 ha przeliczeniowych przez 3 lata i 5 miesięcy. Okres opłacania podwójnej składki pokrywał się z okresem opłacania składki dodatkowej. Czy KRUS przyznając mi dodatek do emerytury rolniczej, zsumuje te lata i jak wyliczy ten dodatek?


Specjalistka KRUS odpowiada: Dodatek przysługuje osobie pobierającej emeryturę rolniczą, która co najmniej przez jeden rok opłacała składkę. 

W świetle przepisów ustawy z 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2023 r., poz. 337), do emerytury rolniczej przysługuje dodatek z tytułu opłacania podwójnej składki na ubezpie...

Pozostało 54% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 09:52