StoryEditor

Zasiłek chorobowy dla rolnika podniesiony do 15 zł

MRiRW informuje, że rolnicy w sytuacji zachorowania na COVID-19 otrzymają zasiłek chorobowy po 14 dniowej niezdolności do wykonywania pracy, a jego wysokość wzrośnie o ... 5 zł dziennie. Rolnik za dwa tygodnie choroby otrzyma 210 zł.
23.03.2020., 13:03h
Na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego zmianie ulega stawka zasiłku chorobowego. 

– Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom prawnym ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rolnicy i domownicy będą mogli szybciej i sprawniej nabyć prawo do zasiłku chorobowego, w przypadku zachorowania na COVID-19. Jednocześnie wprowadzona została wyższa stawka zasiłku chorobowego. Jest to wzrost do 150% poprzedniego poziomu za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą – informuje resort rolnictwa. Wzrost do 150% oznacza wzrost o 5 zł dziennej stawki. Obecnie dzienna stawka zasiłku chorobowego wynosi 15 zł. 

Skróceniu uległ okres uprawniający do wypłaty zasiłku chorobowego z 30 do 14 dni czasowej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, jeżeli niezdolność ta jest spowodowana zakażeniem lub chorobą układu oddechowego oznaczonymi w zaświadczeniu lekarskim jako U07.1 COVID-19, zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych. Zgodnie z treścią rozporządzenia ubezpieczonemu przysługuje zasiłek chorobowy w kwocie 15 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy trwającej nieprzerwanie nie dłużej niż 14 dni, jeżeli ta niezdolność jest potwierdzona zaświadczeniem lekarskim jako U07.1 COVID-19, zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 8 marca 2020 r.

WIR – stawka jest nie do przyjęcia


Wielkopolska Izba Rolnicza uważa, że proponowana stawka jest nie do przyjęcia, gdyż wielu rolników, którzy zachorują będą zmuszeni do zatrudnienia pracownika najemnego.  

– Obecnie wysokość stawek pracowników najemnych w rolnictwie wahają się w kwotach 15-40 zł netto za godzinę. Szczególnie wysokie stawki obowiązują w przypadku produkcji zwierzęcej, w tym produkcji mleka. Warto zauważyć, że szczyt zachorowań na COVOD 19 zbiegnie się ze szczytem wiosennych prac polowych. W takiej sytuacji stawka zasiłku w wysokości 15 zł nie pokrywa niczego, nawet kosztów leczenia – czytamy w komentarzu WIR. Według Izby stawka ta nie uwzględnia także sytuacji, że w przypadku zachorowania rolnika cała rodzina będzie objęta kwarantanną, co uniemożliwia również prace polowe (które wymagają określonych terminów) poza posesją. Rolnik wraz z rodziną będą musieli zapłacić za usługę wykonania danego zabiegu. 

dkol
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 08:51