Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>

AgroUnia protestuje w Hrubieszowie. Będzie 7-dniowa blokada?

Obrazek

Rolnicy zrzeszeni w AgroUnii nie dają za wygraną. Tym razem będą protestować w Hrubieszowie aż siedem dni. Chcieli zablokować tory kolejowe. 

Dorota KolasińskaKamila Szałaj12 kwietnia 2023, 15:03
Protestujący rolnicy ustawili się przy przejściu granicznym w Hrubieszowie w woj. lubelskim. Chcieli zablokować przejazd kolejowy, aby na teren Polski nie wjeżdżały pociągi transportujące zboże i inne produkty rolno-spożywcze. Policja jednak nie pozwoliła im zablokować torów. Na miejscu zgromadziło się kilkudziesięciu rolników. 

- Prosimy, żebyście nam udostępnili dojście na tory i do miejsca protestu. W przeciwnym razie pan i pana koledzy będą jeść chleb ze zboża technicznego, które nadaje się do spalenia albo kury nafaszerowane antybiotykami – mówił Michał Kołodziejczak do policjanta, który był nieugięty. Rolnicy chcą aby wprowadzić cło na produkty, które zalewają polski rynek. Nie chodzi już jedynie zboże, bo również w niebezpieczeństwie jest rynek drobiu, mleka, warzyw oraz owoców. - Do mnie codziennie dzwonią firmy, które skupiły w poprzednie żniwa zboże od rolników na wydłużony termin płatności. Dziś nie mogą im zapłacić, bo nie mają gdzie sprzedać tego ziarna, ponieważ kontrakty długoterminowe zostały zerwane – mówił Michał Kołodziejczak i dodał, że konieczne jest natychmiastowe uruchomienie dopłat do zbóż i firm skupowych, którym wg. lidera AgroUnii grozi upadek. Rolnicy uważają, że tranzyt zbóż z Ukrainy przez Polskę nie rozwiąże problemów nadwyżek podaży i nie wpłynie na udrożnienie eksportu krajowego ziarna.

Rolnicy zapowiedzieli, że strajk w Hrubieszowie zostanie przedłużony, a na miejscu rolnicy będą mieli warty, a ciągniki zostaną dopóki nic się nie zmieni. 

oprac. dkol/ksz

Więcej na tygodnik-poradnik.pl


Fot. FB AgroUnia


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)