StoryEditor

Komu przysługuje 12 tys. zł na dziecko?

Rozwiązanie to weszło w życie 1 stycznia 2022 roku. Ma ułatwić łączenie rodzicielstwa z pracą zawodową. Dotyczy dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Czym jest RKO i kto może starać się o to wsparcie?
22.09.2023., 15:09h

Dostęp do opieki nad maluchami w naszym kraju nie zawsze jest prosty i wielokrotnie staje się przeszkodą na drodze zawodowej. W małych miejscowościach i na wsiach jest najgorzej. Brakuje żłobków i wykwalifikowanych opiekunek. Z tego powodu kobiety rezygnują z pracy, choć wolałyby szybciej powrócić na ścieżkę rozwoju zawodowego.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – na co wykorzystać pieniądze?

Świadczenie może być wykorzystane np. na wynagrodzenie dla niani, opłacenie miejsca w żłobku czy pokrycie kosztów samodzielnej opieki nad małym dzieckiem. Przysługuje od miesiąca, w którym dziecko kończy 12. miesiąc życia do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 35. miesięcy.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – jaka jest wysokość świadczenia?

Maksymalna wysokość tego wsparcia to 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Rodzinny kapitał opiekuńczy nie zależy od dochodu. Pieniądze trafiają do rodziców w wysokości 500 zł przez 24 miesiące lub 1 000 zł przez 12 miesięcy. Decyzja to sprawa indywidualna. Ta kwota zostanie pomniejszona o 500 zł za każdy miesiąc, jeśli wniosek będzie złożony po upływie określonego czasu. Rodzice sprawujący opiekę naprzemienną otrzymają kapitał opiekuńczy w wysokości połowy kwoty za dany miesiąc (250 zł albo 500 zł).

Czytaj więcej na Halo Wieś!

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 21:55