Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>

Oszukana Wieś: Minister rolnictwa zerwał porozumienie z rolnikami

Obrazek

 

Według rolników zrzeszonych w organizacji Oszukana Wieś minister rolnictwa zerwał porozumienie z rolnikami. Jutro odbędzie się protest.

Dorota Kolasińska3 kwietnia 2023, 11:50

Rolnicy z Oszukanej Wsi uważają, że Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa zerwał zwarte 29 marca porozumienie, pod którym złożył swój podpis. Rolnicy 2 kwietnia br. stwierdzili, że nadal nie widać efektów realizacji ustaleń rolniczego okrągłego stołu oraz dalszych proponowanych działaniach, a dokładniej o rozpoczęciu akcji protestacyjnej.


 

Rolnicy z Oszukanej Wsi składali wielokrotnie te same postulaty od grudnia ub. r. Dotyczyły one podjęcia natychmiastowych działań na rynku zbóż, które miały uregulować niekontrolowany napływ ziarna kukurydzy i pszenicy do Polski. Mimo licznych apeli branży rolniczej o destabilizacji polskiego rynku i zapewnień rządu, niewiele w tej sprawie się zmieniło.

- Nasze słuszne i merytoryczne  postulaty można było już dawno spełnić dla dobra gospodarki naszego kraju i polskiej wsi. Tym samym wyciszyć niepotrzebnie narastający niepokój społeczny. Niestety ani protesty ani wielokrotne spotkania, niczego Pana Ministra nie nauczyły, Resort Rolnictwa nie spełnił żadnego ze zgłaszanych postulatów. Nasz problem nie jest odosobniony jak widzimy w Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji widzimy te same kłopoty – podkreślają przedstawiciele Oszukanej Wsi. Zaznaczają, że nikt z rządu nie może zarzucić tej organizacji rolników, ani Zamojskiemu Towarzystwu Rolniczemu, że jest „małą grupą niezadowolonych rolników”.

-  Protestują również rolnicy w Szczecinie z którymi się solidaryzujemy. Liczyliśmy, że Kielce i Jasionka Pana Ministra czegoś nauczyły. Jednak z rozgoryczeniem musimy stwierdzić, że już następnego dnia po podpisaniu porozumienia napływ zbóż nie tylko nie zmalał, ale śmiemy twierdzić, że wzrósł, a nie takie były Pana Ministra Henryka Kowalczyka przyrzeczenia. Kolejny raz zostaliśmy oszukani. Pan Minister zerwał tak kruche porozumienie i stracił resztki zaufania. Z tych też powodów Zarząd Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego, oraz Stowarzyszenie Oszukana Wieś ogłaszają pogotowie strajkowe – podaje Oszukana Wieś.

Protest odbędzie się 04.04.2023 o godzinie 10.00 w Czerniczynie koło Hrubieszowa (plac koło kościoła) (woj. lubelskie).

Wiesław Gryn wiceprezes Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego od początku miał mieszane uczucia i ograniczone zaufanie do realizacji postulatów, postanowił bacznie obserwować efekty działań rządu. Zobacz całą rozmowę z Wiesławem Grynem.Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)