Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Stawka VAT na rzepak: kiedy 0%, 8% czy 23%?

Obrazek

Nasz Czytelnik z Wielkopolski jest producentem rzepaku i vatowcem. Na dostarczone zbiory wystawił fakturę ze stawką VAT 8%, jednak odbiorca domaga się zmiany stawki podatku. Kiedy można stosować 0%, 8% czy 23% stawkę VAT? Na pytanie odpowiada nasz ekspert VAT. 

Dominika Mulak12 września 2022, 10:45

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy odbiorca może zmusić dostawcę do zmiany stawki?
  • Kiedy zerowa stawka VAT dla rzepaku?
  • Co ze stawką dla produktów na inne cele?
  • Kto ustala właściwą składkę VAT?

Odbiorca domaga się korekty faktury za dostarczony rzepak

Jestem producentem rzepaku i vatowcem. Część zbiorów dostarczyłem odbiorcy na początku sierpnia i wystawiłem fakturę ze stawką 8%. Teraz odbiorca domaga się korekty faktury i zastosowania stawki 0%. Czy odbiorca może zmusić mnie do zmiany stawki? W jakich przypadkach można stosować stawkę 0% dla rzepaku?

Mariusz K. (woj. wielkopolskie)

Kiedy zerowa stawka VAT dla rzepaku?

Ustawa z 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom przedłużyła do 31 października 2022 r. obowiązywanie tzw. tarczy antyinflacyjnej w zakresie obniżonych stawek VAT.

Stawka 0% dotyczy sprzedawanych produktów rolnych wymienionych w poz. 1–8 zał. 10 do ustawy o VAT. Są to m.in. nasiona i owoce oleiste; ziarna, nasiona i owoce różne; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza – wyłącznie towary przeznaczone do spożycia przez ludzi.

Co z produktami na inne cele niż konsumpcyjne?

W pozostałych przypadkach obowiązuje stawka 8%. Faktycznie nasiona rzepaku nie są wprost przeznaczone do spożycia przez ludzi, natomiast po przetworzeniu olej rzepakowy, wymieniony w poz. 10. załącznika nr 10, korzysta ze stawki 0% pod warunkiem takiego przeznaczenia (olej do produkcji paliwa ma stawkę 23%, a olej na paszę – 8%).

Zatem należy przyjąć, że nasiona rzepaku nieprzetworzone powinny mieć stawkę 8% VAT. W tym stanie rzeczy korekta faktury za rzepak do stawki 0% byłaby możliwa tylko w przypadku, gdy odbiorca wykaże, że nasiona rzepaku będą przeznaczone do bezpośredniego spożycia – co oczywiście jest niemożliwe.

Kto ustala właściwą składkę VAT?

Za ustalenie właściwej stawki VAT jest zawsze odpowiedzialny dostawca, który może wystąpić o wydanie wiążącej informacji stawkowej do Krajowej Informacji Skarbowej, a odbiorca nie może zmusić formalnie nabywcy do zmiany stawki VAT bez uzasadnienia.

Roman Włodarz
fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy