StoryEditor

Stawka VAT na rzepak: kiedy 0%, 8% czy 23%?

Nasz Czytelnik z Wielkopolski jest producentem rzepaku i vatowcem. Na dostarczone zbiory wystawił fakturę ze stawką VAT 8%, jednak odbiorca domaga się zmiany stawki podatku. Kiedy można stosować 0%, 8% czy 23% stawkę VAT? Na pytanie odpowiada nasz ekspert VAT. 
12.09.2022., 10:09h

Odbiorca domaga się korekty faktury za dostarczony rzepak

Jestem producentem rzepaku i vatowcem. Część zbiorów dostarczyłem odbiorcy na początku sierpnia i wystawiłem fakturę ze stawką 8%. Teraz odbiorca domaga się korekty faktury i zastosowania stawki 0%. Czy odbiorca może zmusić mnie do zmiany stawki? W jakich przypadkach można stosować stawkę 0% dla rzepaku?

Mariusz K. (woj. wielkopolskie)

Kiedy zerowa stawka VAT dla rzepaku?

Ustawa z 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom przedłużyła do 31 października 2022 r. obowiązywanie tzw. tarczy antyinflacyjnej w zakresie obniżonych stawek VAT.

Stawka 0% dotyczy sprzedawanych produktów rolnych wymienionych w poz. 1–8 zał. 10 do ustawy o VAT. Są to m.in. nasiona i owoce oleiste; ziarna, nasiona i owoce różne; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza – wyłącznie towary przeznaczone do spożycia przez ludzi.

Co z produktami na inne cele niż konsumpcyjne?

W pozostałych przypadkach obowiązuje stawka 8%. Faktycznie nasiona rzepaku nie są wprost przeznaczone do spożycia przez ludzi, natomiast po przetworzeniu olej rzepakowy, wy...

Pozostało 48% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 06:48