Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Polacy więcej piją… mleka!

10.09.2018

Drukuj

Polacy więcej piją… mleka!

Artykuł dostępny

Statystyczny Kowalski w 2017 roku wypił łącznie 223 litry mleka. Liczba ta zawiera w sobie przetwory, ale nie uwzględnia masła. W porównaniu do 2016 roku przeciętna konsumpcja białego surowca wzrosła, choć zaledwie o 1 litr. Biorąc jednak pod uwagę dane z 2005 roku, zainteresowanie mlekiem wśród konsumentów wzrosło o 50 litrów.
 
Jak komentuje IERiGŻ, wzrost spożycia był efektem wzrostu krajowej produkcji i skupu mleka oraz wydatnej poprawy sytuacji dochodowej ludności związanej ze wzrostem płac i realizacją programu „Rodzina 500+”7. Podobnie jak w poprzednim roku, na wynik ten miało także wpływ m.in. znaczące zwiększenie wolumenu eksportu, któremu sprzyjała dobra koniunktura i utrzymujące się przez większą część roku wysokie ceny produktów mlecznych na światowych rynkach.
 
Z drugiej jednak strony branża mleczarska z niepokojem patrzy na spadek spożycia masła, które od lat cieszyło się dużym uznaniem wśród konsumentów. Według wstępnych danych, jego przeciętne spożycie od 2005 roku wzrosło z 4,2 do 4,6 kg. Trzeba jednak dodać, że w 2016 roku przeciętny Kowalski zjadał 4,7 kg masła, a więc o 0,1 kg więcej w skali roku. Ten niewielki spadek ekonomiści tłumaczą głównie rekordowymi cenami tego tłuszczu w sklepach. Dla wielu konsumentów cena powyżej 22–25 zł/kg nie jest akceptowalna.
 
Zgodnie z prognozami IERiGŻ, w 2018 r. bilansowe spożycie mleka wyniesie ok. 226 litrów/mieszkańca kraju. Zdecyduje o tym spodziewane zwiększenie krajowej produkcji i podaży mleka, wyhamowanie wzrostowej tendencji cen detalicznych artykułów mleczarskich i osłabienie dynamiki eksportu. Tymczasem, aktualna tendencja spadkowa dotycząca masła ma być w dalszym ciągu kontynuowana.

r e k l a m a


 
mj/GUS/IERiGŻ

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii