StoryEditor

Ceny świń: Tuczniki tanieją bez przyczyny! Ile płacą skupy?

Ceny tuczników lecą w dół po okresie wzrostów i stabilizacji, mimo, że towaru ostatnimi czasy brakowało. Spadły stawki zarówno w wadze żywej, jak i poubojowej, nawet o kilkadziesiąt groszy na kg! Ile płacą za świnie w polskich ubojniach?
20.07.2023., 12:07h

Tuczniki tanieją, dlaczego?

Rynek tuczników nie daje o sobie zapomnieć. Po okresie wzrostów cen i krótkotrwałej stabilizacji, stawki za wieprzowinę w skupie spadły. I to w zasadzie bez wyraźnej przyczyny. Ceny tuczników u naszych zachodnich sąsiadów nie spadały, licytacje na niemieckich giełdach cały czas pokazywały niedobór tuczników, jedynie osiągane stawki wskazywały, że zbliża się szczyt cenowy.

No i stało się. W połowie lipca, mimo utrzymania stawek za tuczniki na VEZG, nasi skupujący zaczęli obniżać ceny – i to dość mocno. W sumie cena poubojowa za tucznika spadła z ponad 12 zł/kg w klasie E do 11,2–11,4 zł/kg, a ceny żywca z 9,2–9,3 zł do 8,7–8,8 zł/kg netto. Jak widać, mamy spadki, a ich przyczyny są wcale nieoczywiste. Jak przyznają specjaliści, jedyną dającą się logicznie wytłumaczyć przyczyną tych korekt była chęć zrównania poziomów cen u nas i w Niemczech. Za Odrą bowiem od kilku tygodni tuczniki były wyceniane o ok. 1 zł/kg wagi poubojowej mniej niż u nas.

Nadwyżka towaru na rynku świń

Teraz już nie ma tego kłopotu. Szukając głębiej powodów korekt cen, skupujący wskazują na inny aspekt. Chodzi bowi...

Pozostało 55% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 18:01