StoryEditor

Ceny tuczników biją kolejne rekordy!

  Ostatnie dni na rynku wieprzowiny przebiegały pod znakiem sukcesywnych wzrostów. Raz mniejszych, innym razem nieco bardziej intensywnych. Teraz mamy do czynienia raczej ze stabilizacją – u naszych zachodnich sąsiadów utrzymano stawki na niezmienionym poziomie, więc i u nas najbliższe dni nie powinny przynieść istotnych zmian.
16.06.2023., 13:06h

Ceny tuczników w ostatnim czasie bija kolejne rekordy. W naszym kraju ograniczona podaż sprawiła, że stawki za wieprzowinę na powrót przekroczyły 9 zł/kg żywca i nawet 12 zł/kg w klasie E. Są to maksymalne poziomy, które oczywiście nie dotyczą każdej odstawy, jednak pojawiają się w rozmowach z odbiorcami coraz częściej. Przeważnie skupujący oferują rolnikom 8,7 do 8,9 zł/kg żywca czy maks. 11,7-11,8 zł/kg w klasie E. Jednak patrząc na to jak duży obecnie jest deficyt tuczników na naszym rynku można się spodziewać kolejnych korekt.

Wysokie stawki tuczników za Odrą

U naszych zachodnich sąsiadów także padają kolejne rekordy, jednak poziomy cen, przynajmniej te oficjalne są nieco niższe niż w naszym kraju. W Niemczech po ostatnich aukcjach na tzw. małej giełdzie ISN cena zbliżyła się do 2,6 euro/kg w klasie E czyli do 11,7 zł/kg . W notowaniach VEZG z kolei widoczny jest rekordowy poziom 2,43 euro/kg w kl. E ale cały czas jest to mniej niż 11 zł/kg. Jak na dłoni widać, na którym rynku obecnie występuje większy deficyt tucznika.

Zdaniem analityków w najbliższych tygodniach ceny powinny się utrzymać, nawet z lekkim wskazaniem na k...

Pozostało 30% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 18:28