StoryEditor

Ceny tuczników: krótki tydzień, ale są podwyżki!

Zdaje się, że w ostatnich dniach mamy do czynienia ze stabilizacją cen tuczników. W krajach Europy Zachodniej stawki pozostają niezmienne, a w Polsce poszły nieco w górę. Jednocześnie różnorakie analizy wskazują na ograniczona podaż wieprzowiny związaną z cały czas trwającą redukcją pogłowia. 
07.06.2023., 12:06h

Ceny tuczników od dłuższego czasu w ujęciu nominalnym biją wszelkie historyczne poziomy. W notowaniach VEZG stawka 2,38 euro/kg w klasie E nigdy wcześniej nie miała miejsca, podobnie rzecz ma się z licytacjami na tzw. małej giełdzie ISN. Tam na początku czerwca stawki dotarły do 2,5 euro/kg w klasie E. W naszym kraju z kolei skupujący płacą od 8,3 do 9 zł/kg żywca i maksymalnie do 11 z ł/kg w klasie E.

Wprawdzie na początku maja stawki były nawet o 20-30 gr/kg żywca wyższe to i tak poziom ten jest nominalnie historycznie wysoki. Dodatkowo w ostatnich tygodniach wysokim cenom towarzyszą tańsze pasze – ceny ziarna paszowego spadły do poziomów sprzed dwóch lat, co powoduje, że obecnie produkcja tuczników w cyklu zamkniętym wreszcie przynosi zyski.

Zyski po latach start

Trzeba jednak pamiętać, że ostatnie lata nie oszczędzały producentów trzody. Najlepszym tego dowodem jest cały czas kurcząca się liczba gospodarstw utrzymujących świnie. Mimo względnie wysokich cen skupu i taniejącego ziarna paszowego, według szacunków GUS w pierwszym kwartale 2023 roku co godzinę w naszym kraju likwidowano jedno stado trzody chlewnej. Dzięki temu staliśmy się europej...

Pozostało 39% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 05:25