StoryEditor

Ceny tuczników: nadeszła stabilizacja. Ile zakłady płacą w tym tygodniu?

  Na rynku tuczników w ostatnim tygodniu zagościła stabilizacja. Ceny w zasadzie się nie zmieniają, nie zmienia się także istotnie sytuacja podażowa – tuczników cały czas brakuje, a braki te potęguje upalna pogoda – zwierzęta wolniej rosną, stąd u wielu hodowców opóźnienia w dostawach kolejnych partii żywca.
22.06.2023., 13:06h

U naszych zachodnich sąsiadów na giełdzie VEZG utrzymano stawkę 2,43 euro/kg w klasie E czyli niespełna 11 zł/kg wagi poubojowej. W licytacjach ISN stawka utrzymuje się również na historycznie wysokim poziomie 2,61 euro czyli ok. 11,6 zł. Ta ostatnia wartość jest zbliżona do tej jaka obowiązuje na polskim rynku. U nas zakłady  ubojowe i pośrednicy płacą powyżej 11,5 zł/kg w klasie E i ponad 9 zł/kg żywca. Lokalnie za większe i regularne dostawy można uzyskać nawet 9,5 zł/kg. Przy takich stawkach na rynku nadal widać niedobór surowca, mimo, że w ostatnich dniach na skutek upalnej pogody niektórzy przetwórcy zauważyli mniejszy popyt na mięso i przetwory. Ich zdaniem jednak będzie to raczej przejściowa sytuacja, co nie zmienia faktu, że żywca wieprzowego brakuje. Brakuje go u nas i w zasadzie w całej zachodniej Europie. Gdyby było inaczej, to skupujący nie dopuściliby do sytuacji w której krajowy hodowca otrzymuje za świnie 0,8 do nawet 1 zł/kg wagi poubojowej więcej niż np. na rynku niemieckim.

Potencjał do podwyżek

Zdaniem analityków rynkowych szczyt cen wieprzowiny jest już bardzo blisko. Powyżej pewnej granicy popyt na mięso mo...

Pozostało 49% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. maj 2024 15:22