StoryEditor

Ceny tuczników bez większych zmian, ale surowca brakuje

  Ostatnie dni na rynku trzody chlewnej przebiegają pod znakiem stabilizacji cen za tuczniki. Cały czas brakuje surowca, jednak zakłady przetwórcze i ubojnie nie są skłonne więcej płacić za żywiec.
06.07.2023., 12:07h

2,5 euro/kg na giełdzie VEZG utrzymane

 Ostatnie notowanie na dużej giełdzie VEZG nie przyniosło zmiany ceny, a w zasadzie należałoby stwierdzić, że stawki zostały utrzymane na wysokim poziomie 2,5 euro/kg w klasie E. Dla hodowców jest to względnie dobra wiadomość, bowiem już w zeszłym tygodniu niektórzy skupujący przymierzali się do obniżek cen żywca. Te zapędy skutecznie wyhamowała podwyżka na rynku niemieckim. Obecnie nadal istnieją obawy, że brak wzrostu cen za Odrą skusi nasz krajowy rynek do obniżek. Póki co takich na razie nie notujemy, jednak chęć do korekt cen jest duża.

Niska podaż tuczników

Z drugiej strony jest niska podaż tuczników – wiele zakładów ma kłopoty z zapewnieniem sobie wystarczającej ilości surowca. Na dodatek rolnicy mimo wysokich cen nadal decydują się na likwidację stad, tempo wprawdzie jest nieco mniejsze niż jeszcze kilka miesięcy temu, jednak coraz mocniej rozprzestrzeniający się ASF – tym razem w stadach świń skutecznie zniechęca wielu do tej produkcji. Niepewność na rynku zarówno co do cen. Jak i sytuacji związanej z pomorem są tymi czynnikami, które na pewno skutecznie hamują wzrost produkcji. Do tego oczywiśc...

Pozostało 60% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 21:50