StoryEditor

Ceny świń: na giełdzie VEZG rekordowe stawki. Jak reagują polskie zakłady?

Rynek tuczników nie przestaje zaskakiwać. Gdy się wydawało, że mamy do czynienia ze stabilizacją cen, zarówno u nas w kraju jak i na zachodzie Europy w notowaniach VEZG  zobaczyliśmy solidną podwyżkę.
29.06.2023., 10:06h

Świnie po 2,5 euro

Ostatnie dni na rynku tuczników przebiegały bardzo stabilnie. Ceny w zasadzie niewiele się zmieniały, zakłady nadal poszukiwały surowca, jednak niezmienność stawek tłumaczyły barierą handlowa powyżej, której spada sprzedaż mięsa i wędlin. Żądania cenowe rolników z kolei skutecznie studziły notowania na tzw. małej giełdzie ISW, które w ostatnim tygodniu wykazywały delikatny trend spadkowy. Wbrew przewidywaniom w ostatnią środę na tzw. dużej giełdzie VEZG odnotowano solidną podwyżkę bo o 7 eurocentów/kg w klasie E do historycznego poziomu 2,5 euro/kg w kl. E czyli ponad 11,1 zł/kg. Trzeba pamiętać, że taki poziom cen u nas w kraju był już aktualny w zasadzie od dwóch tygodni, a nawet lokalnie rolnicy za tuczniki mogli wynegocjować 11,5 zł/kg w klasie E czy ponad 9 zł/kg żywca.

U nas mniejsze podwyżki

Właśnie dlatego nasi skupujący po wzroście cen na VEZG dość niechętnie podchodzą do wzrostu cen twierdząc, że u nas w ostatnich tygodniach mimo stabilnej ceny za Odrą, stawki za tuczniki i tak sukcesywnie szły w górę. Zdaniem analityków jednak wzrosty , nawet jeśli nie będą proporcjonalne do niemieckiej podwyżki,...

Pozostało 41% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 18:24