StoryEditor

Eksport zbóż z Ukrainy może wynieść nawet 40 mln ton. Rosja planuje wysłać nawozy do Afryki

Prawie dwa tygodnie temu została przedłużona o kolejne 120 dni inicjatywa zbożowa dotycząca bezpiecznego transportu produktów rolnych z Ukrainy przez Morze Czarne. Gwarantami realizacji tej inicjatywy pozostały ONZ i Turcja. Jak wygląda to w praktyce?
28.11.2022., 10:11h

Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy, resort zwrócił się do partnerów umowy zbożowej z propozycją przedłużenia jej o co najmniej 1 rok i włączenia do niej mikołajewskiego portu, który został dostępny po odzyskaniu Ukrainą Chersonia.


Od podpisania umowy zbożowej Black Sea Grain Initiative wg stanu na koniec października br. z trzech odeskich portów wypłynęło 421 statków przewożących 9,7 mln ton ukraińskich produktów rolnych, w tym między innymi 4,3 mln ton kukurydzy, 2,8 mln ton pszenicy i 319 tys. ton jęczmienia. A do 16 listopada br. korytarzem zbożowym wysłano 11,1 mln ton produktów rolnych, z czego 42% stanowiła kukurydza, 30% pszenica, a prawie 4% jęczmień.

Ukraina będzie mogła eksportować ponad 40 mln ton zboża w sezonie

W tym sezonie 2022/23 Ukraina będzie mogła eksportować korytarzem zbożowym od 24,3 mln ton do 40,3 mln ton zboża, w zależności od rozwoju sytuacji na Morzu Czarnym. Według analizy eksportów APK-Inform istnieją dwa scenariusze.

Optymistycznie szacując możliwości eksportowe zbóż z Ukrainy, czyli w ramach dalszego funkcjonowania korytarza zbożowego w 2022/23 roku, Ukraińcy będą mogli wyekspo...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 03:02