StoryEditor

Jak obecnie wygląda transport zbóż na świecie? Michal Jaskowski, Louis Dreyfus Company Polska

Podczas IV Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano - Zbożowej w Licheniu Starym w gronie ekspertów, analityków i przedstawicieli największych graczy rynkowych rozmawialiśmy o podsumowaniu kończącego się sezonu 2021/2022 oraz o prognozach rynkowych na zbliżające się żniwa i nowy sezon 2022/2023. Ale nie zabrakło także komentarzy do aktualnej sytuacji w całym polskim rolnictwie. Jednym z naszych gości i prelegentów był Michał Jaskowski, dyrektor zarządzający Louis Dreyfus Company Polska Sp. z o.o. Zapytaliśmy go m. in. o to jak wygląda logistyka zbóż na świecie po wybuchu wojny w Ukrainie.
08.07.2022., 21:07h

Sporo podczas Giełdy mówiliśmy o sytuacji na rynku i jakie są prognozy. Ważnym elementem układanki rynkowej jest także logistyka i transport zbóż, ponieważ w ostatnich miesiącach łańcuchy transportowe zostały mocno zachwiane i się zmieniły.  Jak zatem w tej chwili wygląda sytuacja na świecie, jeżeli chodzi o przepływy, logistykę i transport zbóż nie tylko z Ukrainy do Europy, ale pomiędzy innymi krajami?

- Jeżeli mówimy o transporcie na świecie, to zboża transportuje się przede wszystkim statkami, ale wpływ na koszt frachtu mają dwa czynniki: cena ropy naftowej i podaż statków, która się zwiększa z powodu panującej sytuacji kryzysowej. Ceny ropy naftowej również wzrastają. Koszt frachtów w tej chwili jest prawdopodobnie historycznie wysoki, co nie sprzyja niesieniu pomocy krajom importującym zboża. Tak wygląda ogólna sytuacja w transporcie. Jeżeli chodzi o sytuację dotyczącą Polski i Ukrainy, to po wybuchu wojny Ukraina została odcięta od swoich portów, przez które eksportowała bardzo duże ilości zbóż i znalazła się w sytuacji, gdzie ma około 25 milionów ton zbóż, które chciałaby w jakiś sposób wyeksportować, a następne zbior...

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 17:50