StoryEditor

Sytuacja w punktach skupu przed żniwami. Jakie ceny za jęczmień, rzepak, pszenicę i inne zboża?

Kończą się jęczmienne tzw. małe żniwa, zbliżają się zbiory pozostałych. Rolnicy opróżniają magazyny szykując się na przyjęcie nowych dostaw. Przy okazji chcą się jeszcze załapać na dopłaty za magazynowanie zboża.
14.07.2023., 11:07h

Do skupu przygotowują się też właściciele AgroAs i największych elewatorów zbożowych w regionie południowo-zachodniej Polski – Grupy Komagra. Dziś rolnicy przywożą do skupu jęczmień, który w wielu rejonach południowo-zachodniej Polski ma wyjątkowo wysoką gęstość. Trafiają się też już partie rzepaku, którego zaolejenie jest bardzo dobre.

Rolnicy chcą skorzystać z dopłat za magazynowanie

W magazynach położonych na Górnym Śląsku widać ruch. Rolnicy przywożą zboże, aby skorzystać z dopłat, które obowiązują do 15 lipca. Szczepan Bryś, właściciel firmy skupowej z Żywocic, mówi, że rolnicy dostarczają pszenżyto i stary jęczmień. Chce też opróżnić magazyny z rzepaku przed żniwami, ale to nie jest łatwe.

Co do plonów, to opinie są podzielone – jedni na nie narzekają, inni chwalą. Natomiast wg ocen właściciela punktu skupu średni plon będzie wynosił 4-5 ton z hektara.

Ciężko też przewidzieć zachowanie rolników, czy wielu z nich będzie chciało sprzedać swoje zboż, czy będą woleli je jednak magazynować.

- Trudno powiedzieć. Telefony są, ale na razie bez echa. Dopiero wczoraj była burza, więc dzisiaj zaczęli ...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 01:01