StoryEditor

Rynek zbóż: Jęczmień schodzi z pól, w skupach ceny spadają

Od kilku dni kombajny pracują na polach kosząc jęczmień. Pierwsze omłoty odnotowaliśmy w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku, ale w innych województwach rolnicy robią próby, zwłaszcza na słabszych glebach. Jęczmień ozimy sypie dobrze, gorzej z jego cenami, które w skupach poszły w dół. Jest jednak możliwość uzyskania dopłat do ziarna zebranego teraz z pola i sprzedanego do 15 lipca br.
Wielu rolników wyjechało już na pola kosić jęczmień m.in. w Wielkopolsce, w woj. kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i podlaskim oraz niektórzy na Mazowszu. 

O ile wilgotność i plony są w miarę zadowalające, to niestety ceny jęczmienia z tegorocznych zbiorów już lecą w dół. Oprócz lekkiego wzrostu podaży, to również dopłaty powodują kolejny zjazd cenowy. 
- Wydłużony termin sprzedaży zbóż do 15 lipca skutkuje tym, że spodziewamy się faktur, które będą dotyczyły przede wszystkim jęczmienia z tegorocznych zbiorów. Nie wiemy, czy rolnicy przed 15 lipca rozpoczną zbiory rzepaku i rzepiku, czy zdążą je zebrać i sprzedać, a następnie dołączyć te faktury do wniosku o dopłaty. Pewnie dużo zależy od pogody – poinformowała Jolanta Dobiesz, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR.

Jeżeli już złożyłeś wniosek o dopłaty do zbóż i rzepaku, to nic straconego, wystarczy dołączyć korektę do wniosku wraz z fakturą za sprzedaż plonów do 15 lipca br. i Agencja potwierdza, że wówczas będą przysługiwały dopłaty do tych płodów rolnych.

Dopłaty do jęczmienia i rzepaku

Wydaje się to proste, jednak obecni...

Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 01:09