StoryEditor

Żniwa 2023: ceny usług rolniczych. Ile zapłacisz za koszenie zbóż i rzepaku, a ile za prasowanie słomy?

Nie każdy może sobie pozwolić na zakup kombajnu czy prasy do słomy, ale jest sporo firm na polskim rynku, które świadczą takie usługi. Koszty zmieniają się co roku w zależności od kosztów paliwa, części zamiennych czy usług serwisowych. Jak to wygląda w tym roku?  
30.06.2023., 12:06h

Stawki jak co roku zależą od ilości hektarów, dodatkowych usług jak ścięcie słomy, czy zwiezienie ziarna z pola do gospodarstwa. Ceny znacząco się nie zmieniły od ubiegłego sezonu, mimo spadku ceny paliwa.

- Ceny usług są podobne do zeszłego roku. Mimo, że paliwo trochę poszło w dół, to niestety części czy usługa serwisowa w górę, więc stawki pewnie w tym rok będą na podobnym poziomie ok. 400 zł/ha za zbiór rzepaku i zbóż. Do tego w zależności od potrzeby rolnika, transport na własną rękę lub nasz dowóz, wtedy doliczamy za kilometr – mówi rolnik z powiatu sokołowskiego, który świadczy usługi innym rolnikom. Za omłot z cięciem słomy trzeba dopłacić 50 zł/ha.

Ceny koszenia zbóż i rzepaku w wybranych województwach

  • Woj. zachodniopomorskie: od 450 do 600 zł/ha,
  • Woj. pomorskie: od 500 do 550 zł/ha,
  • Woj. mazowieckie: 400 - 500 zł/ha,
  • Woj. lubelskie: 500 zł/ha,
  • Woj. wielkopolskie: 500 zł/ha.
  • Woj. podlaskie: 450 – 500 zł/ha.

- Jestem po kilku rozmowach z usługodawcami, twierdzą, że cena usługi nie poszła w górę od zeszłego roku. Ceny paliwa są niższe, ale wzrosły koszty serwisowe, więc stawki zostały na podobnym poziomie. Przymierzam się do koszenia jęczmienia. Jeśli pogoda pozwoli to kombajny wyjadą w pole już w przyszłym tygodniu – mówi rolnik z woj. podlaskiego.

Prasowanie słomy

Cena usługi prasowania słomy również nie zmieniła się znacząco, zależy od tego czy rolnicy mają swoją siatkę, czy nie. Z własną siatką koszt za belę wynosi od 20 do 25 zł/szt, jeżeli rolnik nie kupił siatki do balotów zapłaci około 10 zł więcej za sztukę. O ile stawki tej usługi mocno nie wzrosły, to ceny słomy np. woj. podlaskim tuż przed żniwami zwalają z nóg (ok. 100 zł za belę).

Oprac. dkol na podst. tygodnik-rolniczy.pl

Fot. archiwum

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 20:44