StoryEditor

14-tonowa przyczepa Zasław z aluminiowymi burtami [TEST PLUS FILM]

Przetestowana przez nas 14-tonowa przyczepa Zasław z aluminiowymi burtami budzi uznanie i może się podobać. Aby bardziej zachęcić do wydatku ponad 100 tys. zł, firma musi poprawić drobiazgi.
20.11.2023., 11:36h

Przyczepę D-737-14XL, tegoroczną nowość firmy z Andrychowa, wyróżniają aluminiowe, lżejsze o 200 kg od stalowych burty. Zbudowane są z dwóch blach o grubości 4,5 mm od wewnątrz i 2 mm na zewnątrz, ze zbrojeniem pośrodku. Dolna burta ma w przekroju 40 mm, a górna 30 mm. Atutem podwójnej burty jest trwałość i zabezpieczenie przed uszkodzeniami zewnętrznej powłoki w przypadku wgnieceń, spowodowanych np. transportem kamieni. Każda burta składa się z zespawanych ze sobą listw i to właśnie na ich łączeniu po opadach gromadziła się woda, która spływała do skrzyni podczas wysypywania zboża przez tylne okno. To trzeba poprawić.

Podobał nam się prosty system spinania dolnej i górnej burty za pomocą sworznia ze sprężyną. Nie mieliśmy zastrzeżeń do obsługi dźwigni centralnego ryglowania. Na każdą burtę przypada 8 regulowanych zawiasów. Łączenie burt z podłogą odbywa się bez uszczelki. Podłogę podobnie jak ścianę przednią wykonano z jednego arkusza blachy.

Producent określił dopuszczalną masę całkowitą na 18 t, ładowność 14 t, a masę własną na 4,6 t. Długość skrzyni ładunkowej od wewnątrz wynosi 5200 mm, szerokość 2420 mm, a burty mają wysokość 800 i 750 mm. W efekcie uzyskujemy pojemność ładunkową 19,6 m³. Wysokość podłogi nad ziemią to 1390 mm.

image

Wygodny podest i bezpieczne wejście to duży atut przyczepy. Plus za schody umożliwiające wejście do wnętrza skrzyni ładunkowej.

FOTO: Siara
Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 12:03