StoryEditor

Bliźniaki Arbosa – test ciągników 5130 w wersji Global i Advance

Tym razem przyjrzeliśmy się bliżej dwóm ciągnikom marki Arbos. Choć na pierwszy rzut oka traktory są identyczne, różnią się wyposażeniem. Jakie są zatem najistotniejsze różnice?
11.02.2020., 12:02h
W  naszym teście mieliśmy możliwość porównania dwóch ciągników Arbos w różniej konfiguracji wyposażenia – Global i Advance. Traktory różnią się przede wszystkim przekładnią, ale nie tylko.

Przyglądamy się zatem, co oferują ciągniki, które kosztują ok. 200 tys. zł netto. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że jeśli ktoś spodziewa się po ciągnikach Arbos wyposażenia i komfortu oferowanego przez znacznie droższe konkurencyjne modele, to z pewnością nie znajdzie wszystkiego. Czy jednak ciągniki są warte swojej ceny? Z pewnością tak! Podczas naszej oceny skupiliśmy się na walorach użytkowych obu ciągników i nie wykonywaliśmy pomiaru mocy na hamowni. W Internecie pojawiły się filmy obrazujące spalanie oraz moc ciągnika w porównaniu z konkurencyjnymi traktorami. Wyniki są różne.

Silnik Arbosa 5139

Sercem ciągników Arbos jest 4-cylindrowy silnik Kohlera o pojemności 3,4 l. To mocna strona ciągnika. Motor jest oszczędny, elastyczny i krzepki. O czystość spalin dba układ SCR oraz katalizator DOC. Deklarowana moc, jaką generuje silnik to 136 KM i trzeba przyznać, że traktorom nie brakowało mocy podczas prac, z jakimi musiały się zmierzyć w naszym teście.

Obsługa silnika nie stwarza problemów. Maska jest jednoczęściowa i unosi się wysoko. Dostęp do miarki poziomu oleju i filtrów jest dobry, podobnie jak do akumulatora i chłodnic. Nieco gorzej wygląda obsługa filtra powietrza, który ulokowany jest nad silnikiem, a swobodne wyjęcie wkładu utrudniają boczne osłony silnika. Z poziomu silnika obsługujemy także filtr kabinowy.

Wyniki całego testu przeczytasz w lutowym wydaniu top agrar Polska lub obejrzysz w Strefie Premium na www.topagrar.pl.

Poniżej zajawka testu!

Pawel Twardowski
Autor Artykułu:Pawel Twardowski
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 23:03