StoryEditor

Test pługów: Överum CX 41080 H

Pług Överum CX 41080 H w czasie testu spisywał się poprawnie, jednak kilka drobnych szczegółów producent mógłby poprawić.
02.03.2015., 15:03h

Przedstawiamy nasze spostrzeżenia oraz zalety i wady szwedzkiego pługa.

Pług Överum to solidna maszyna. Profil ramy głównej ma wymiary 150 na 150 na 8 mm, co w połączeniu z hydraulicznym zabezpieczeniem korpusów sprawia, że pług waży niemal 1,6 tony. Jednak jak zapewnia producent, mimo sporego ciężaru, do współpracy wystarczy ciągnik, którego silnik rozwija 110 KM, choć belka zaczepowa III kategorii sugeruje, że pług przeznaczony jest do współpracy z większymi traktorami.

Korpusy wyposażone w listwę ścinającą rozstawione są na ramie co 100 cm, a prześwit wynosi 80 cm. Takie parametry sprawiają, że pług nie był podatny na zapchania, mimo dużych ilości poplonu.

Koło o rozmiarze 26 × 12–12 umieszczone jest przy ostatnim korpusie. Niestety, szerokie koło umiejscowione było blisko ściany bruzdy, dlatego często dochodziło do jej oberwania, zwłaszcza na lżejszych stanowiskach. Dodatkowo mocowanie koła utrudnia odoranie przy słupach i ogrodzeniach. Na uwagę zasługuje natomiast przygotowanie pługa do współpracy z wałem zagęszczającym. Na ramie było miejsce, gdzie wystarczy przykręcić ramię wału.   pt

Więcej wyników testu tego pługa w marcowym numerze "top agrar Polska" od str. 190.

Pawel Twardowski
Autor Artykułu:Pawel Twardowski
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 19:44