StoryEditor

Odwołanie od decyzji środowiskowej dotyczącej budowy chlewni i odszkodowanie za utratę dofinansowania unijnego

Pytanie: Czy sąsiad ma prawo złożyć odwołanie od decyzji środowiskowej (decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach) dotyczącej budowy chlewni, która ma być na działce sąsiadującej z jego posesją? Czy w razie, gdy ta decyzja zostanie utrzymana mogę skarżyć sąsiada za szkody, gdy utracę przez to dofinansowanie unijne?
04.10.2018., 11:10h
Odpowiedź: Odwołanie od decyzji administracyjnej może wnieść strona (art. 127 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego). Stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie, albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek (art. 28). Inaczej, stroną jest każdy, kogo dane postępowanie dotyczy. W postępowaniu w sprawie decyzji środowiskowej budowy chlewni sąsiad jest stroną postępowania z mocy prawa, zatem przysługuje mu również prawo złożenia odwołania od tej decyzji. Z prawa tego może skorzystać w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji; samo odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia.

Warto dodać, że decyzja, od której złożono odwołanie nie podlega wykonaniu. Skoro strona z mocy ustawy ma prawo złożyć odwołanie, skorzystanie z tego prawa, nawet jeśli decyzja jest prawidłowa, nie jest podstawą do żądania odszkodowania (także wtedy, gdy z powodu odwołania inwestor utraci dofinansowanie). Takie działanie – złożenie odwołania – jest bowiem zgodne z prawem.

Adw. Mikołaj Pomin
Masz pytanie do prawnika? Chcesz, aby Ci pomógł? Zadaj je w poniższym formularzu:...
Pozostało 9% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 08:03